لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

سازمان بهزیستی مرکز نابینایان خزانه را که «وقفی» بود واگذار کرد


مرکز امور نابینایان خزانه
مرکز امور نابینایان خزانه

حساب کاربری «کمپین معلولان» در شبکه اجتماعی ایکس از تعطیلی دائمی مرکز نابینایان خزانه در جنوب تهران توسط بهزیستی خبر داد.

بر اساس این گزارش، سازمان بهزیستی «مجتمع خدمات بهزیستی خزانه» که یک مرکز «وقفی» بود و به نابینایان و کم‌بینایان خدمات توانبخشی ارائه می‌کرد، سه روز بعد از روز جهانی نابینایان برای همیشه تعطیل کرد.

بهزیستی ساختمان این مرکز را به بخش خصوصی واگذار کرده است؛ اقدامی که رسانه‌ای شدن آن در سال گذشته با حاشیه‌هایی همراه شد. بر همین اساس وب‌سایت «خبرآنلاین» نهم اسفند ماه سال ۱۴۰۱ نوشت که جمعی از خانواده‌های افراد نابینا در اعتراض به اقدام بهزیستی‌مبنی بر تخلیه و واگذاری «مرکز امور نابینایان خزانه» به بخش خصوصی، مقابل ساختمان سازمان بهزیستی کشور تجمع کردند.

وب‌سایت «انصاف نیوز» نیز دهم اسفند ماه ۱۴۰۱ در گزارشی به حاشیه‌های این اتفاق واکنش نشان داد و نوشت که دو سوال قابل تامل در مورد این مرکز وجود دارد، یکی از آن دو این است که سازمان بهزیستی چگونه حکم تخلیه مرکزی که زمین آن وقفی، غیرقابل فروش و واگذاری است را گرفته که قرار است این مرکز سوم اردیبهشت تخلیه و به بخش خصوصی واگذار شود.

در این گزارش تاکید شده بود سوال دوم این است که با واگذاری مرکز خزانه تکلیف ده هزار نابینا و کم‌بینایی‌ که در مرکز خزانه پرونده توانبخشی دارند و سال‌ها از این مرکز آموزش خط بریل، اپراتوری، قرآن، خیاطی، سرود، تواشیح، آموزش‌های مکمل بریل، جهت‌یابی، مهارت‌های فردی و اجتماعی و هر آن‌چیزی‌که در مدارس آموزش داده نمی‌شود دریافت کرده و هزاران کودک نابینا که برای‌حضور در مدارس و اجتماع نیازمند آموزش‌های این مرکز هستند چه خواهد شد؟

امروز با توجه به تعطیلی رسمی این مرکز کارزاری در فضای مجازی شکل گرفته تا شاید مسئولان مانع بسته شدن دائمی این مرکز شوند.

بر همین اساس در متنی که خطاب به معاون وزیر کار نوشته شده آمده است: «چگونه می‌شود که در روز جهانی نابینایان تنها مرکز تخصصی و خدمات‌رسان دولتی که جناب خزانه وقف امور نابینایان کرده بودند، با دلیل‌تراشی‌های غیر واقع، جبهه‌گیری‌های بی‌مورد و بی‌کفایتی مدیران و مسئولین وقت اقدام به تخلیه و توقف امور آموزشی و توانبخشی نموده‌اند؟»

XS
SM
MD
LG