لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

احضار و بازداشت معلولان؛ ناصر سرگران، وکیل نابینا، در سقز بازداشت شد


ناصر سرگران، وکیل نابینای بازداشت‌شده
ناصر سرگران، وکیل نابینای بازداشت‌شده

منابع حقوق بشری از بازداشت ناصر سرگران، وکیل نابینا، در شهر سقز، در استان کردستان، خبر دادند.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این مدرس دانشگاه و فعال حقوق معلولان، روز چهارشنبه ۱۹ مهر پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده است.

درباره اتهامات این وکیل دادگستری هیچگونه خبری منتشر نشده است.

کمپین معلولان، ناصر سرگران را متولد ۱۳۶۶ و قربانی انفجار مین باقی‌مانده از جنگ در سال ۱۳۷۲ و دارای دکترای حقوق بین‌الملل از دانشگاه تهران معرفی کرده است.

علاوه بر ناصر سرگران، دو تن از کنشگران حقوق معلولان، بهروز مروتی، مدیر کمپین معلولان ساکن تهران، و لیلا میرخوشحال، ادمین پیشین این کمپین ساکن قزوین، هم روز ۱۹ مهر به نهادهای امنیتی احضار شدند.

بنا بر اخبار این کمپین، ماموران برخی لوازم شخصی از جمله موبایل بهروز مروتی را هم ضبط کرده‌اند.

کمپین معلولان در یک رشته توئیت در صفحه ایکس (توئیتر سابق) احضار مدیر و ادمین سابق خود را به «تحقیق درخصوص مدرسه پرتو» مربوط کرده است.

بنا بر این گزارش، «مدرسه آنلاین پرتو، ذیل بنیاد اوراسیا و دولت آمریکا،» که برای اقشار مختلف از جمله معلولان دوره‌های آموزشی آنلاین و رایگان برگزار می‌کرد «اهداف مغرضانه» داشته است.

این کمپین درباره ماهیت «اهداف مغرضانه» این دوره‌های آموزشی و چگونگی تاثیر آنها بر معلولان توضیحی نداده است.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت به پیگیری مطالبات حقوق معلولان می‌پرازد و در اعتراض به عدم اجرای ماده ۲۷ قانون معلولان تاکنون چندین بار در شهرهای مختلف تجمع برگزار کرده است.

XS
SM
MD
LG