لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

درخواست ۲۰ فعال سیاسی و مدنی برای آزادی فوری گلرخ ابراهیمی ایرایی


گلرخ ایرایی
گلرخ ایرایی

بیست تن از فعالان سیاسی و مدنی صدور حکم زندان برای گلرخ ابراهیمی ایرایی را محکوم کردند و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط این فعال مدنی شدند.

این فعالان در بیانیه‌ خود نوشته‌اند که «هفت ماه پس از قیام ژینا شاهد موج دوباره‌ بازداشت، حبس و صدور احکام سنگین برای فعالان سیاسی و اجتماعی هستیم و با وجود اعلام عفو عمومی در بهمن ماه گذشته، تعداد زیادی از فعالان همچنان در زندان و بندهای امنیتی محبوس‌اند و با احکام ظالمانه مواجه‌ می‌شوند.»

در ادامه این بیانیه آمده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی سخنی جز «حمایت از ستم‌دیدگان» و «مطالبه حقوق پایمال‌شده انسان‌ها» نداشته و گناهی جز تلاش صادقانه برای از بین‌بردن همه اشکال تبعیض علیه تمامی انسان‌ها مرتکب نشده است.

متن این بیانیه روز چهارشنبه ۳۰ فروردین توسط وب‌سایت حقوق بشری هرانا منتشر شده است.

آنیشا اسداللهی، یاسمین آریانی، عسل محمدی، آتنا دائمی، لیلا حسین زاده، نازنین زاغری، پوران ناظمی، ژیلا مکوندی، عالیه مطلب زاده و زهرا توحیدی برخی از امضاکنندگان این بیانیه‌اند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی یک هفته پیش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به هفت سال زندان محکوم شد.

این فعال مدنی علاوه بر حبس، به دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت حضور در تهران، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و ضبط گوشی تلفن همراه نیز محکوم شده است.

او در این پرونده‌ جدید به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

این حکم در دادگاه بدوی صادر شده و در صورت تایید، شش سال آن قابل اجرا خواهد بود.

گلرخ ابراهیمی ایرایی چهارم مهرماه ۱۴۰۱ توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد و از آن زمان زندانی است.

وی پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود بارها بازداشت و زندانی شده است.

طی ماه‌های اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی با «فرمان عفو رهبری» از زندان آزاد شدند، اما خبرگزاری هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که ماموران امنیتی به گلرخ ایرایی گفته‌اند تنها راه آزادی‌اش نوشتن درخواست عفو است و او با نوشتن این درخواست موافقت نکرده است.

XS
SM
MD
LG