لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

آرش صادقی در اولین گفت‌وگو پس از آزادی: رعایت حقوق بشر، شرط رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شود


آرش صادقی،‌ زندانی سیاسی سابق در کنار همسر خود گلرخ ایرایی، فعال مدنی زندانی
آرش صادقی،‌ زندانی سیاسی سابق در کنار همسر خود گلرخ ایرایی، فعال مدنی زندانی

آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق که به تازگی از زندان رجایی شهر آزاد شده است در نخستین مصاحبه خود پس از آزادی از زندان رجایی شهر به شرح اولین ملاقات خود با همسرش پس از مدت‌ها ممنوعیت پرداخت و همچنین درخواست کرد که رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران منوط به رعایت حقوق بشر شود.

آرش صادقی به صدای آمریکا گفت، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، پس از یک سال و هفت ماه ممنوعیت تماس و ملاقات با همسر خود گلرخ ایرایی، برای اولین بار توانست در حضور رئیس زندان و پاسیار بند نسوان زندان آمل با او ملاقات کند.

آقای صادقی که می‌گوید بیش از یک سال اجازه تماس و ملاقات با همسر خود را نداشته است افزود، امین وزیری نماینده دادستان،‌ بدون آنکه دلیل خاصی را بیان کند، ‌در طول این مدت آنها را از ملاقات حضوری و تماس تلفنی محروم کرده بود.

حقوقی که به گفته این فعال سیاسی،‌ جزو حداقل حقوق اولیه یک زندانی است و در قانون هم گفته شده «وقتی دو نفر از اعضای یک خانواده به یک نحوی در زندان به‌سر می‌برند باید دستکم به صورت هفتگی و یا دو هفته یکبار با هم ملاقات داشته باشند».

به گفته وی،‌ گلرخ ایرایی در این زندان با زندانیان جرایم عادی که به اتهاماتی همچون قتل و دزدی محکوم شده‌اند دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

این فعال حقوق بشر در ادامه گفت‌وگو با صدای آمریکا به تشریخ وضعیت زندان زنان آمل به روایت از گلرخ ایرایی پرداخت:‌ «حدودا ۵۰ نفر در دو اتاق نگهداری می‌شوند که از نظر بهداشتی و غذا وضعیت مساعدی ندارند، فروشگاه و کتابخانه ندارند و زندانیان چند ماه است از حق رفتن به هواخوری که به گفته وی«حق هر زندانی» است، عملا به بهانه تعمیرات محروم شده‌اند.»

آرش صادقی با اشاره به محکومیت اخیر و مجدد خانم ایرایی گفت،‌ دو سال و یک ماه حکم زندان این فعال مدنی که به دلیل برگزاری مراسم یادبودی برای زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در پرونده‌ای مشترک با آتنا دائمی،‌ به آن محکوم شده بود، شهریور ماه سال جاری در شرف اتمام بود که مجدد برای او پرونده جدیدی را باز کردند.

وی افزود:‌ «مشخصا اشاره نکردند دلیل باز شدن این پرونده واقعا چه بوده است. او به صورت غیابی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با ریاست ایمان افشاری محاکمه شد، تا حدی که روز دادگاه را اطلاع نداده بودند و او عملا وکیلی هم نداشت که بتواند حداقل در شعبه حضور داشته باشد.»

پیشتر صدای آمریکا گزارش داده بود که گلرخ ایرانی، در پرونده‌ای که علیه او در زندان قرچک گشوده شده ، غیابی توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام، به یک سال زندان، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب سیاسی محکوم شده است.

محکومیتی که واکنش گسترده‌ای را از سوی نهاد‌های حقوق بشری به همراه داشته است و کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز در همان زمان با انتشار بیانیه‌ای، صدور حکم مضاعف برای گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی و نویسنده زندانی را محکوم کرد.

آرش صادقی که فروردین سال ۹۷ در زندان به بیماری کندروسارکوم (نوعی سرطان بدخیم استخوان) مبتلا شده است در رابطه با وضعیت جسمی و روند درمان خود در دوران محکومیت نیز گفت، «در زندان بعد از عمل جراحی حدود ۹۰ جلسه پرتو درمانی داشتم و دو ماه بعد از آخرین پرتو درمانی از زندان آزاد شدم و در این مدت هم پیگیر وضعیت درمانم بودم که مشخص بشود وضعیت تومورهایی که در قسمت بازو در ابتدا بود و بعد به قسمت شانه و دو استخوان بالای سینه رسیده در چه شرایطی قرار دارد.»

این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی سابق گفتگوی خود با صدای آمریکا همچنین به مذاکرات میان جمهوری اسلامی و کشورهای اروپایی بر سر پایان دادن به تحریم‌های ایران اشاره کرد و گفت: « در حال حاضر بحث مذاکره با جمهوری اسلامی و برداشتن تحریم‌ها مطرح است و من از کشورهای اروپایی که به یک نحوی مدعی حقوق بشر هستند می‌خواهم که‌ بحث رعایت حقوق بشر و شرایط زندانیان سیاسی را هم در مذاکرات‌شان بگنجانند.»

آقای صادقی که معتقد است پس از به روی کار آمدن ابراهیم رئیس در مسند ریاست قوه قضائیه، وضعیت زندانیان سیاسی بدتر از گذشته شده است، افزود: «تبعیدهای گسترده،‌ حکم‌ها و پرونده سازی‌های جدیدی صورت می‌گیرد که اینها نشانه نقض حقوق بشر هستند و من به عنوان یک فعال حقوق بشر که مدت ۵ سال و نیم را در زندان گذراندم از کشورهای مدعی حقوق بشر می‌خواهم که در مذاکرات خود برداشتن تحریم‌ها را منوط کنند به بحث رعایت حقوق بشر.»

آرش صادقی،‌ در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی، نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال زندان محکوم و قاضی دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی این زندانی را نیز در آن زمان اجرایی کرد. به این ترتیب آرش صادقی ۳۲ ساله مشغول گذراندن حکم ۱۹ سال زندان خود برای فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در زمینه حقوق بشر شد.

این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در ایران، نهایتا ‌روز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه پس از تحمل پنج سال و شش‌ماه از حبس از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

اولین مصاحبه آرش صادقی پس از آزادی از زندان و شرح وضعیت گلرخ ایرایی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:13 0:00
XS
SM
MD
LG