لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

گلرخ ایرایی به هفت سال زندان محکوم شد


گلرخ ایرایی
گلرخ ایرایی

دادگاه انقلاب اسلامی تهران گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی، را به «هفت سال حبس و مجازات‌های تکمیلی» محکوم کرد.

بنا بر گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز پنج‌شنبه ۲۴ فروردین، گلرخ ابراهیمی ایرایی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی که ریاست آن را «ایمان افشاری» به عهده دارد، به شش سال زندان به اتهام «اجتماع و تبانی» و یک سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شده است.

در صورت تأیید این حکم در مرحله تجدیدنظر، بر اساس قانون تجمیع احکام، مجازات شش سال حبس برای خانم ایرایی قابل اجرا خواهد بود.

در این گزارش به مجازات تکمیلی از جمله «دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت حضور در تهران، دو سال ممنوعیت حضور در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات، و ضبط گوشی تلفن همراه» اشاره شده است.

هرانا به نقل از منبع مطلع نزدیک به خانواده ایرایی نوشت: «نهادهای امنیتی و مراجع قضایی در این مدت بارها به شیوه‌های مختلف به خانم ایرایی و خانواده‌اش گفته بودند تنها راه رهایی او از زندان نوشتن درخواست کتبی برای گرفتن عفو است.»

به گفته فرد مطلع، «قاضی افشاری گفته چون گلرخ ایرایی درخواست عفو ننوشته است، با آزادی موقت او با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی هم موافقت نمی‌کند.»

این منبع همچنین گفته است که محکومیت شش سال حبس برای این فعال مدنی بابت اتهام «اجتماع و تبانی» در حالی است که میزان مجازات تعیین شده برای این عنوان اتهامی در قانون حداکثر پنج سال حبس است.

گلرخ ابراهیمی ایرایی که پیشتر به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به پنج سال زندان محکوم شده بود، در اردیبهشت ۱۴۰۱ از زندان آزاد شد اما دوباره در روز دوشنبه چهارم مهر هم‌زمان با اعتراضات سراسری بازداشت شد و هشتم آذر به بند زنان زندان اوین انتقال یافت.

XS
SM
MD
LG