لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

انگشت اتهام به سوی جمهوری اسلامی در پی سوء‌قصد به نماینده مجلس جمهوری آذربایجان


برخی نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران را مسئول سوء قصد سه‌شنبه شب ، به یک نماینده مجلس این کشور در باکو می‌دانند.

فاضل مصطفی که در مجلس، رهبری یک حزب کوچک اپوزیسیون را برعهده دارد، پیش از این جمهوری اسلامی را «دولت تروریست» خوانده است. وی همچنین تهران را متهم کرده است که زائران آذربایجانی در ایران را علیه مقامات باکو تحریک می‌کند.

فاضل مصطفی، نماینده جمهوری آذربایجان، سه شنبه شب در خارج از منزلش در باکو توسط مهاجمی با اسلحه کلاشینکف هدف گلوله قرار گرفت. او از بعدازظهر چهارشنبه، در بیمارستان بستری شد و اکنون وضعیت عمومی او پایدار گزارش شده است.

سرویس امنیت دولتی آذربایجان، روز چهارشنبه اعلام کرد که این یک «حمله تروریستی» بوده و در حال انجام عملیات برای شناسایی ضارب و سایر مظنونان این حمله است. به گفته سرویس امنیتی آذربایجان فاضل مصطفی، به دیدگاه‌های انتقادی در قبال ایران، شهرت دارد.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز بعدازظهر چهارشنبه به دستگاه‌های امنیتی این کشور دستور داد «اقدامات عملیاتی و تحقیقاتی فوری» را برای شناسایی و دستگیری افراد مسئول این حمله انجام دهند.

این درحالی است که تنش‌ها بین جمهوری آذربایجان و ایران رو به افزایش بوده و از سوی دیگر نگرانی از آغاز مجدد درگیری بین آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG