لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

واکنش دادگستری استان فارس به حواشی پرونده نارنجستان؛ شکایتی علیه «بانوی آمر به معروف» ثبت نشده 


اعتراض یک مرد به نحوه برخورد یک «آمر به معروف» در نارنجستان شیراز
اعتراض یک مرد به نحوه برخورد یک «آمر به معروف» در نارنجستان شیراز

حواشی ماجرای درگیری در نارنجستان شیراز بر سر نحوه برخورد یک «آمر به معروف» که معترض به نحوه پوشش چند زن در این محل بود و با واکنش مرد همراه ‌آنها روبه‌رو شد همچنان ادامه دارد. ماجرای که با دخالت فوری نهادهای انتظامی و قضایی به صدور حکم «شلاق، تبعید و جریمه بدل از حبس» برای متهم به درگیری با «آمر به معروف» منتهی شد.

درپی انتشار این حکم، روزنامه «فرهیختگان» با انتشار گزارشی به نقل از خبرنگار محلی در شیراز روایت رسمی حکومت از این ماجرا را زیر سوال برد و زن «آمر به معروف» را مقصر آغاز «درگیری» دانست و خواستار انتشار تصاویر دوربین‌های مداربسته محل حادثه شد.

این گزارش «فرهیختگان» با واکنش رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی روبه‌رو شد و روز گذشته، خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی روایت این روزنامه از حادثه را «جعلی» دانست و فیلم مصاحبه‌ای با یک زن نقاب‌دار منتشر کرد که به ادعای این خبرگزاری همان زن «آمر به معروف» بود. در این فیلم زن نقاب‌دار از رفتار همراه با احترام خود می‌گوید و هرگونه رفتار «خشن» توسط خود را منکر می‌شود.

در ادامه این حواشی، امروز چهارشنبه، دادگستری استان فارس هم اطلاعیه‌ای صادر کرد و گزارش‌های منتشر شده در مورد این پرونده را «گمانه زنی‌ها و ادعا‌های ناآگاهانه‌ای تحت عنوان شنیده‌ها و احتمالات» دانست.

دادگستری استان فارس در این اطلاعیه ادعا کرد که «دستگاه قضایی مستند به اوراق و مندرجات پرونده ضمن حفظ استقلال کامل خود رسیدگی به پرونده مذکور را به دور از هر گونه جو احساسی، حاشیه سازی‌های ایجاد شده» پیگیری کرده است.

ادعای «استقلال» دستگاه قضایی در بررسی پرونده در حالی مطرح شده است که کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس سه شنبه دهم مرداد ضمن تاکید بر «حمایت قاطع دستگاه قضایی از آمران به معروف» طی دستوری از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خواسته بود تا این پرونده به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی و مراتب برخورد اطلاع رسانی شود.

رئیس دادگستری استان فارس چند روز بعد با اعلام اینکه متهم در حال حاضر در بازداشت موقت در «زندان نظامی» است گفته بود: «سه رای در خصوص حادثه نارنجستان قوام از جمله تبعید، شلاق و جریمه سنگین صادر شده است.» این مقام قضایی تاکید کرد که «در خصوص امر به معروف بسیار جدی برخورد می‌کنیم تا کسی جرأت پیدا نکند همچنین کاری انجام دهد.»

دادگستری استان فارس در اطلاعیه امروز خود بدون اشاره به آخرین وضعیت متهم که دست‌کم تا روز انتشار گزارش روزنامه فرهیختگان همچنان در زندان بود، اعلام کرده که «آمادگی رسیدگی کامل به جوانب دیگر این پرونده را دارد، اما تاکنون شکایت متقابلی از سوی طرف مقابل پرونده (فرد ضارب یا خانواده وی) علیه بانوی آمر به معروف در مجموعه قضایی استان فارس ثبت نشده است.»

در بخش پایانی این اطلاعیه «انتظار» دادگستری فارس این‌گونه بیان شده که «انتظار می‌رود نوع مواجه با این پرونده از جنس دقت‌های حقوقی و مطالبه از دستگاه قضایی برای اجرای عدالت و قانون باشد.»

چندی پیش‌ ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که درگیری فیزیکی یک مرد با «زنی چادری» در نارنجستان شیراز را نشان می‌داد. در آن، زن محجبه به چند زن دیگر که از نظر او پوشش حجاب اجباری بر درست رعایت نکرده بودند اعتراض می‌کند و در پی بالاگرفتن درگیری، مردی که در صحنه حضور دارد، به زن محجبه و حامی حجاب اجباری اعتراض می‌کند و «درگیری فیزیکی» پیش می‌آید.

در ویدئویی که منتشر شده بود، زنی محجبه به چند زن دیگر که حجاب اجباری بر سر ندارند اعتراض می‌کند و در پی بالاگرفتن درگیری مردی که در صحنه حضور دارد به زن محجبه اعتراض می‌کند و درگیری فیزیکی پیش می‌آید.

در رای بدوی دادگاه مردی که با «آمر به معروف» درگیر شده، به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، ۲ سال تبعید و در مجموع ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی «بدل از حبس» بابت اتهام «توهین، ضرب و جرح و ایجاد مزاحمت برای بانوی آمر به معروف» محکوم شد.

مدیر مجموعه نارنجستان نیز به ۲ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد که محکومیت مدیر مجموعه به مدت ۲ سال تعلیق شده است.

XS
SM
MD
LG