لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

ادامه حاشیه‌های حادثه نارنجستان؛ واکنش «فارس» به گزارش «فرهیختگان»: آن روایت «جعلی» است 


اعتراض یک مرد به نحوه برخورد یک «آمر به معروف» در نارنجستان شیراز
اعتراض یک مرد به نحوه برخورد یک «آمر به معروف» در نارنجستان شیراز

رسانه نزدیک به سپاه پاسداران با انتشار متنی، مدعی شده که گزارش اخیر روزنامه فرهیختگان، رسانه دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر «زوایای پنهان» حادثه نارنجستان شیراز و مقصر بودن «آمر به معروف»، از سر ناآگاهی این روزنامه است.

در متن خبرگزاری «فارس» آمده است: در روزهای گذشته متنی در «فضای مجازی» به‌صورت «هدفمند» منتشر شده که ادعا می‌کند «بانوی آمر به معروف» در ابتدا فردی که «کشف حجاب» کرده را کتک زده و پس از آن همسر او به این زن مدافع حجاب اجباری «حمله» کرده است.

این خبرگزاری که متن گزارش‌اش در دیگر رسانه‌های همفکر، از جمله وب‌سایت «رجانیوز» هم بازنشر شده، در ادامه مدعی شده است که این روایت «جعلی» و با هدف «تبرئه ضاربان» تهیه‌شده و پس از باز نشر در روزنامه «فرهیختگان» وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی «ابعاد تازه‌ای گرفت.»

چندی پیش‌ ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که درگیری فیزیکی یک مرد با «زنی چادری» در نارنجستان شیراز را نشان می‌داد. در آن، زن محجبه به چند زن دیگر که از نظر او پوشش حجاب اجباری بر درست رعایت نکرده بودند اعتراض می‌کند و در پی بالاگرفتن درگیری، مردی که در صحنه حضور دارد، به زن محجبه و حامی حجاب اجباری اعتراض می‌کند و «درگیری فیزیکی» پیش می‌آید.

بیست و هشتم مرداد ماه نیز کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، در این ارتباط اعلام کرد که طبق حکم «بدوی» دادگاه، «ضارب» به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، ۲ سال تبعید و «در مجموع ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی» بدل از حبس بابت اتهام «توهین، ضرب و جرح و ایجاد مزاحمت برای بانوی آمر به معروف» محکوم شده است.

به گفته این مقام قضایی جمهوری اسلامی، سه متهم دیگر پرونده به جزای نقدی بابت اتهامات «عدم رعایت حجاب شرعی» و «ممانعت از اجرای امر به معروف» و «توهین به شاکیه» محکوم شدند و مدیر مجموعه نارنجستان نیز به ۲ سال «انفصال از خدمات دولتی» محکوم شد که محکومیت مدیر مجموعه به مدت ۲ سال تعلیق شده است.

اما یک روز پس از صدور این رای قضایی، روزنامه «فرهیختگان» چاپ تهران در روایتی متفاوت نوشت که «مرد ضارب محکوم شد، اما مقصر اصلی همان خانم بود که هم ناسزا گفت هم حمله فیزیکی کرد.»

این روزنامه در گزارش خود آورده بود که روایت منتشر شده، تنها یک سمت از ماجراست و بر اساس «گزارش خبرنگار محلی شهرستان شیراز زمانی که روسری خانم کمی عقب می‌رود اما کامل از سرش نمی‌افتد، ولی خانم چادری پس از تذکر خودش برای پوشاندن روسری آن خانم، اقدام می‌کند و باعث درگیری می‌شود.»

به نوشته روزنامه فرهیختگان، زن چادری موسوم به «آمر به معروف»، به خانم طرف مقابلش که حجاب اجباری نداشته، «مشت» زده و «فحاشی» نیز کرده است.

در این حال، خبرگزاری فارس، مدعی شده که «پیگیری‌ها» نشان می‌دهد روایت روزنامه فرهیختگان «صحت ندارد» و اظهارات طرف مقابل، شاهدان ماجرا و مدارکی که مراجع قضایی به آن استناد می‌کنند «لحن و ادبیات محترمانه آمران به معروف خلاف آن را اثبات می‌کند.»

رسانه نزدیک به سپاه پاسداران برای اثبات ادعای خود، فیلمی حاوی سخنان زنی نقاب‌پوش را نیز منتشر کرده که مدعی است هشتم مرداد ماه همراه با چند نفر دیگر، به چند زن «تذکر حجاب» داده اما بعد همسر او به آنها حمله کرده است.

با این وجود، آنطور که روزنامه فرهیختگان روایت کرده و خواهان انتشار تصاویر «دوربین‌های مداربسته» شده، در ادامه این حادثه، با مداخله همسر زن آزار دیده، زن چادری مجددا به همسر آن خانم «هم فحش می‌دهد و ضربه می‌زند.» مرد پس از عصبانی شدن، با زن چادری درگیر می‌شود و [فقط] فیلم آن [لحظه] منتشر می‌شود.

یازدهم مرداد ماه نیز محمد سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس جمهوری اسلامی اعلام کرد که «فرد ضارب» از کارکنان نیروی انتظامی است. این اظهار نظر پس از توییت روزنامه همشهری و اشاره به این مطلب که «فرد ضارب از پرسنل نیروی انتظامی» است، از سوی این مقام انتظامی مطرح شد.

به گفته سخنگوی پلیس حکومت ایران، پرونده مذکور با دستور احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، جهت بررسی تخلفات در اختیار «بازرسی کل فراجا» قرار گرفته است.

در گزارش روز گذشته روزنامه فرهیختگان این نکته هم وجود دارد که مردی که در فیلم منتشر شده به عنوان «ضارب» متهم و محکوم شده، هنوز در بازداشت بسر می‌برد.

XS
SM
MD
LG