لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

جنگ اوکراین؛ پیشرفت سربازان اوکراین در باز پس‌گیری اراضی اشغالی 


پیشروی نیروهای اوکراین در بازپس‌گیری اراضی اشغالی
پیشروی نیروهای اوکراین در بازپس‌گیری اراضی اشغالی

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، روز دوشنبه ۲۶ تیرماه گفت، نیروهای اوکراینی نزدیک به ۱۸ کیلومتر مربع از سرزمین‌های شرق و جنوب را در حمله متقابل علیه نیروهای روسیه در هفته گذشته بازپس گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معاون وزیر دفاع اوکراین، در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «این تحولات کل قلمرویی را که تاکنون در جریان ضد حمله بازپس گرفته شده است به بیش از ۲۱۰ کیلومتر مربع می‌رساند.»

او همچنین افزود که سربازان در هفته گذشته نیز، ۷ کیلومتر مربع از شرق باخموت، شهر کوچکی که در ماه مه پس از خونین‌ترین نبرد به تصرف نیروهای روسی درآمد، باز پس گرفتند. به این ترتیب مجموع مناطق پس‌گرفته شده در این ناحیه نیز به ۳۱ کیلومتر مربع رسید.

نیروهای اوکراینی در جنوب هم در حال تلاش برای پیشروی به سمت شهرهای بردیانسک و ملیتوپل هستند. این نیروها هفته گذشته نزدیک به ۱۱ کیلومتر مربع از آن اراضی را پس گرفته و کل قلمرو بازپس‌گیری شده در آنجا را به نزدیک ۱۸۰ کیلومتر مربع رساندند.

اوکراین ضد حمله خود را در ماه ژوئن با هدف بازپس گیری اراضی اشغالی و به دست گرفتن ابتکار عمل در تهاجم تمام عیار روسیه که اکنون در هفدهمین ماه خود قرار دارد، آغاز کرد.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند. این جنگ تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG