لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

رئیس پیشین یک دانشگاه نظامی، وزیر پیشنهادی «صمت» شد 


عباس علی‌آبادی وزیر پیشنهادی وزارت «صمت»
عباس علی‌آبادی وزیر پیشنهادی وزارت «صمت»

به گفته معاون دولت جمهوری اسلامی، مدیرعامل هلدینگ بزرگ «مپنا» که سابقه همکاری‌های بسیار نزدیکی با سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم‌الانبیا دارد، از سوی ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر پیشنهادی «صنعت، معدن و تجارت» به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود.

محمد حسینی، معاون پارلمانی دولت ابراهیم رئیسی به خبرگزاری «ایرنا» گفته است: «عباس علی‌آبادی» مدیرعامل کنونی «مپنا» به عنوان «وزیر پیشنهادی» صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود.

گروه «مپنا» و شرکت‌های وابسته به آن، یکی از بزرگ‌ترین «مجموعه‌های صنعتی ایران»، سازنده «نیروگاه‌های بزرگ حرارتی» و «مجری پروژه‌های کلان» نفت و گاز و حمل و نقل ریلی در ایران است.

در این حال، بخش‌هایی از مجموعه عظیم شرکت مپنا در لیست تحریم‌های تنبیهی آمریکا و جامعه بین‌الملل قرار دارد که به دلیل فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی و اقدامات مخاطره‌آمیز تهران در منطقه اعمال شده‌اند.

عباس علی‌آبادی، پیشتر معاون وزیر نیرو جمهوری اسلامی در امور برق و انرژی در دولت حسن روحانی و رئیس دانشگاه «صنعتی مالک اشتر»، از دانشگاه‌های وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حکومت ایران بوده است.

رضا فاطمی امین، وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت ابراهیم رئیسی دهم اردیبهشت‌ماه با «۱۶۲ رای» استیضاح شد. وضعیت «بازار خودرو» در ایران، مهم‌ترین محور مباحث روز استیضاح بود که نهایتا هم به برکناری این وزیر کابینه رئیسی انجامید.

در این حال، هلدینگ «مپنا» همواره از اهمیت ویژه‌ای نزد سران جمهوری اسلامی برخوردار بوده است، تا آنجا که علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۳، حسن روحانی، رئیس دولت پیشین ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۵ و ابراهیم رئیسی، رئیس دولت کنونی ۱۱ اردیبهشت‌ماه بازدید کرده‌اند.

وزارت نفت در سال ۱۳۹۵ هشت شرکت ایرانی را «صاحب صلاحیت در حوزه اکتشاف و تولید» نفت معرفی کرد که شرکت مپنا در کنار قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (وابسته به سپاه پاسداران) و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام) یکی از این هشت شرکت «صاحب صلاحیت» نامیده شدند.

XS
SM
MD
LG