لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

ادامه حاشیه‌های «شاسی‌بلند»های جنجالی؛ دولت و مجلس یکدیگر را متهم می‌کنند


حاشیه‌ها در مورد دریافت کنندگان خودروهای «شاسی‌بلند» ادامه دارد.
حاشیه‌ها در مورد دریافت کنندگان خودروهای «شاسی‌بلند» ادامه دارد.

جنجال بر سر خودروهای «شاسی‌بلند» همچنان ادامه دارد و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی توپ را به زمین یکدیگر می‌انداازند. در فهرست جدیدی که از دریافت کنندگان «شاسی بلند» منتشر شده نام نهاد ریاست جمهوری، وزارتخانه‌ها و صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم به چشم می‌خورد.

احسان اردکانی نماینده مجلس شورای اسلامی پس از آنکه مجلس در روزهای گذشته مورد حملات شدید منتقدان قرار گرفت فهرستی را منتشر کرد که نشان می‌دهد نهاد ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات در صدر فهرست گیرندگان «بدون ضابطه» خودرو «شاسی بلند» هستند.

این نماینده مجلس تاکید کرده است که اسناد و مدارک موجود نشان می‌دهد که وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی این خودروها را «خارج از نوبت» و با حواله‌های «ارزان قیمت» دریافت کرده‌اند.

در فهرستی که از مجموعه‌های دریافت کننده این «رانت» منتشر شده نهاد ریاست جمهوری در صدر است و وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، ورزش و جوانان، نیرو، آموزش و پرورش، علوم، راه و شهرسازی، سازمان تامین اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و صدا و سیما به چشم می‌خورد.

این افشاگری نماینده مجلس پس از گزارش بازرس ویژه رئیس جمهور و تایید دریافت رانت توسط نمایندگان رخ داده است. حسن درویشیان سیزدهم اردیبهشت در مورد «رانت» خودروهای «شاسی بلند» در مجلس گفته بود که این اتفاق را با تاسیس یک شرکت صوری انجام دادند و بیش از ۱۰۰ خودرو بدون قرعه کشی و با قیمت ارزان به نمایندگان یا نزدیکان آنها داده شده است.

هرچند پس از آن در روز ۱۶ اردیبهشت حسن درویشیان، رئیس دفتر بازرسی رئیس جمهور گفت که در انتشار صحبت‌های او در رسانه‌ها «دقت نشده است» اما اصل ماجرا را تکذیب نکرد.

روزنامه «ایران»، وابسته به دولت هم در ادامه این فشارها در مطلبی به مجلس حمله کرد و نوشت: «اکنون نوبت مجلس است که برای شفاف‌سازی درباره این رانت، اهتمام ویژه داشته باشد؛ امری که مطالبه طیف‌های دیگر نمایندگان نیز هست.»

در ادامه این جنجال‌ها، امروز در صحن علنی مجلس، باقر قالیباف، رئیس مجلس مجبور به واکنش شد و «حواشی» پیرامون این موضوع را از تبعات استیضاح وزیر «صمت» دانست و گفت: «واگذاری خودرو به صورت غیرقانونی به سازمان‌ها و نهادها تبدیل به موضوعی جدید در افکار عمومی شد.» به گفته قالیباف این موضوع در دست بررسی است و به صورت قانونی با دستگاه‌هایی که خودرو دریافت کرده‌اند برخورد خواهد شد.

روزنامه فرهیختگان نیز در ادامه این حاشیه‌ها به بررسی عملکرد «بهمن موتور»، که در جریان حواشی پیرامون خودروهای «شاسی‌بلند» از آن نام برده شد، پرداخته و نوشته است که از میان ۱۵ هزار خودروی این شرکت، تنها ۵ هزار خودرو «شفاف» عرضه شده و در عرضه‌های صورت گرفته ابهامات عمیقی وجود دارد.


XS
SM
MD
LG