لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

چالش جدید پرونده «شاسی‌بلندها»؛ نماینده مجلس: نتیجه بررسی‌ها را پیش از «انتخابات هیات رئیسه» اعلام کنید 


در آستانه برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس، برخی از نمایندگان خواهان شفاف سازی در مورد ماجراهای مرتبط با خودروهای «شاسی بلند» هستند.
در آستانه برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس، برخی از نمایندگان خواهان شفاف سازی در مورد ماجراهای مرتبط با خودروهای «شاسی بلند» هستند.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به ورود سه بخش مختلف قوه مقننه جمهوری اسلامی به پرونده موسوم به «شاسی بلندها»، خواستار اعلام نتایج نهایی و سکوت نکردن محمدباقر قالیباف پیش از «انتخابات هیات رئیسه» شد.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس با اعلام اینکه «کمیسیون اصل نود، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و حراست مجلس» از سوی «رئیس مجلس» مامور شدند تا موضوع «دریافت خودرو» شاسی بلند توسط «عده‌ای از نمایندگان» را مورد بررسی قرار دهند، به خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، گفته است: این گزارش‌ها باید پیش از انتخابات هیات رئیسه «نهایی و اعلام» شوند.

این عضو مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه باید «هرچه زودتر» گزارش مربوط به این موضوع به صورت «شفاف» ارائه شود، افزوده است: همه باید در جریان «اصل ماجرا» قرار گیرند.

‏در ابتدای اردیبهشت‌ماه و در جریان استیضاح رضا فاطمی‌امین، وزیر پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی برخی نمایندگان از واگذاری بی‌ضابطه «خودروهای شاسی‌بلند» به شماری از اعضای قوه مقننه حکومت ایران برای جلوگیری از استیضاح این عضو کابینه ابراهیم رئیسی خبر دادند.

کمی بعد و در ۱۹ اردیبهشت‌ماه نیز دادستانی جمهوری اسلامی اعلام کرد که احمد علیرضابیگی، نماینده «افشاکننده» خبر این واگذاری‌ها، احضار شده است. این نماینده امروز ۲۶ اردیبهشت ماه هم در دادسرای تهران حاضر شد و پس از تفهیم اتهام و «اخذ آخرین دفاع» برای او «قرار تامین کیفری» صادر شد.

هر چند پس از عدم رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به رضا فاطمی امین و عزل او از وزارت صمت، «رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری»، ضمن تایید این خبر تعداد خودروهای واگذار شده به نمایندگان مجلس را «بیش از یکصد خودرو» اعلام کرده بود.

در این میان، برخی چهره‌های مجلس شورای اسلامی از جمله محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از همان ابتدای طرح موضوع «شاسی بلندها» نسبت به آن واکنش نشان دادند، چنین اقدامی را تکذیب کردند و «دور از شأن مجلس» دانستند.

حال در آستانه انتخابات «هیات رئیسه» مجلس شورای اسلامی که بنا است روز سه شنبه دوم خرداد ماه برای اجلاسیه چهارم برگزار شود، برخی نمایندگان خواستار شفافیت بیشتر در این زمینه به ویژه انتشار گزارش‌های سه مجموعه نظارتی این نهاد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG