لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

مالیات ۱/۵ میلیارد تومانی خانه‌های خالی در ۳ ماه


مالیات بر خانه‌های خالی

طرح مالیات بر خانه‌های خالی قرار بود یکی از ابزارهای مدیریت بازار مسکن و همچنین کسب درآمد دولت باشد اما سازمان امور مالیاتی می‌گوید در سه ماهه گذشته تنها ۱/۵ میلیارد تومان مالیات در این طرح وصول شده است.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان مالیاتی در سه ماهه اول سال در مجموع ۱۳۷ هزار و ۱۸۸ میلیون تومان مالیات وصول شده اما در این میان تنها ۱/۵ میلیارد تومان از خانه‌های خالی و ۱۵۰ میلیارد تومان از صادرکنندگان مواد خام وصول شده است.

این میزان کسب درآمد از خانه‌‌های خالی در حالی است که رئیس سازمان امور مالیاتی در ۱۶ بهمن سال ۱۴۰۱ اخذ مالیات از خانه‌های خالی را یک نوع تنظیم‌گری اقتصادی دانسته بود.

داوود منظور که آن زمان ریاست این سازمان را برعهده داشت گفته بود که براساس اطلاعات ۵۲۰ هزار رکورد وزارت راه و شهرسازی محاسبات اولیه‌مان ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات خانه‌های خالی بود.

مالیات بر خانه‌های خالی طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، به خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز در طول سال خالی بمانند، تعلق می‌گیرد. این طرح در تاریخ ۲۲ تیر ماه سال ۱۳۹۹ با ۱۱ تبصره تصویب و در دستور کار دولت قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG