لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

انتخابات تایلند در میان تنش های شدید به پایان رسید


یکی از اهالی محل رای خود را به صندوق می اندازد. یکشنبه، ۲ فوریه ۲۰۱۴
یکی از اهالی محل رای خود را به صندوق می اندازد. یکشنبه، ۲ فوریه ۲۰۱۴

انتخابات تایلند در میان تهدید مخالفان به اختلال در آن، در شرایطی انجام شد که با تعطیلی شماری از حوزه ها، عده ای نتوانستند رأی دهند.

با پایان رای گیری برای انتخابات پرتنش تایلند، حوزه های رای گیری بسته شدند.

این انتخابات در حالی انجام شد که معترضان دولت یینگلاک شیناوات با حمله به حوزه های رأی‌گیری، صدها حوزه را در پایتخت و دیگر شهرها به تعطیل کشاندند. انتخابات در ۹ استان از ۷۶ استان تایلند لغو شد. همچنین حوزه های رأی‌گیری در چهار منطقه از ۵۰ منطقه شهر بانکوک به روی رأی دهندگان بسته بود.

با این حال، و به رغم تهدیدهای مخالفان، عده زیادی خود را به پای صندوق های رأی رساندند.

در یکی از حوزه های تعطیل شده، رأی دهندگان خشمگین دروازه های ورودی حوزه را هل می دادند و می خواستند وارد ساختمان شوند. مخالفان دولت پیشتر ساختمانی را که برگه‌های رأی در آن نگهداری می‌شد، محاصره کردند تا مانع ورود مسئولان به حوزه و توزیع برگه‌های رأی شوند. درگیری‌ ها در منطقه‌ای از بانکوک روی داد که پایگاه حزب نخست ‌وزیر تایلند در آن قرار دارد.

از روز شنبه، که درگیری طرفداران و مخالفان یینگلاک شیناوات، نخست‌وزیر تایلند، شش زخمی برجاگذاشت، بیم آن می رفت که انتخابات با درگیری های زیاد همراه شود؛ یا احتمالاً به کلی لغو شود.

افرادی که نتوانستند رأی خود را به صندوق بیاندازند از مقامات کمیسیون انتخاباتی تایلند انتقاد می کنند که نتوانسته اند از حق دموکراتیک شهروندان حفاظت کنند.

چوویت کامول ویسیت سیاستمدار مستقل و سرشناس تایلند هنگام ورود به حوزه ای در محله مسکونی اش هدف حمله معترضان به انتخابات قرار گرفت. آنها به روی آقای کامول ویسیت آب پاشیدند، او را به زمین زدند و لباسش را از تنش بیرون آوردند، اما محافظان وی به سرعت مهاجمان را دور کردند.

چوویت کامول ویسیت، که پیشتر صاحب سالن های ماساژ بود و در سال های اخیر به صف مبارزان با فساد دولتی پیوست، هم دولت و هم اپوزیسیون را در رویدادهای اخیر مقصر می داند: «آنها الآن درگیر مناقشه اند. سال دیگر هم مورد تازه ای برای کشمکش پیدا می کنند. این کشمکش ها تا زمانی که دو طرف یادبگیرند که اختلافات را با سازش – یعنی از طریق سیاست – حل کنند، ادامه خواهد داشت. مصالحه عین سیاست است؛ اگر سازش نکنید، جنگ درمی گیرد.»

هر چند تلاش معترضان به بسته‌شدن برخی از حوزه‌های رأی‌گیری و وقفه در انتخابات در بیشتر نقاط بانکوک انجامید، ولی در بیشتر نقاط کشور انتخابات بدون اخلال یا با مشکلات اندک برگزار شد.

دهها هزار نیروهای ارتش و پلیس برای حفظ نظم در حوزه های رأی‌گیری اعضا مستقر شده بودند، ولی موردی برای استفاده از زور پیش نیامد.

با بالاگرفتن اعتراضات به دولت خانم شیناوات، رئیس کمیسیون انتخابات بارها مخالفت خود را با برگزاری انتخابات اعلام کرده بود.

اعتراضات و تظاهرات خیابانی، ماه نوامبر در اعتراض به تصویب لایحه عفو برخی از متهمان به فساد مالی تکسین شیناوات آغاز شد. آقای شیناوات، نخست‌وزیر سابق تایلند و برادر نخست وزیر کنونی، با استناد به این طرح می تواند بدون پیگرد قانونی به کشور بازگردد.

وی که سال ۲۰۰۶ در کودتایی کنار گذاشته شد، به سوءاستفاده از قدرت و فساد مالی متهم است؛ و در صورت بازگشت به کشور، محاکمه و زندان در انتظار اوست.

مخالفان خانم شیناوات خواستار انحلال دولت و تشکیل «شورای مردمی» هستند. آنان نخست ‌وزیر را متهم می‌کنند که تحت نفوذ برادرش تاکسین شیناوات، نخست‌وزیر سابق تایلند دولت را اداره می کند.

به هر روی انتخابات تایلند به پایان رسید، اما چالش های پیش روی خانم شیناوات، نه.
XS
SM
MD
LG