لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

واکنش احتیاط آميز بازارهای مالی تایلند به کودتا


يکی از طرفداران حکومت تایلند، سربازی را به نشانه تائيد کودتا در آغوش می گيرد – بانگوک، ۲ خرداد ۱۳۹۳
يکی از طرفداران حکومت تایلند، سربازی را به نشانه تائيد کودتا در آغوش می گيرد – بانگوک، ۲ خرداد ۱۳۹۳
یک روز پس از آنکه ارتش تایلند حکومت موقت آن کشور را، پس از ماه ها درگیری های سیاسی، سرنگون کرد، بازارهای مالی و بورس تایلند با احتیاط واکنش نشان دادند.

اقتصاددانان با اميد به اين که کشور ثبات سياسی خود را باز خواهد یافت و رشد دراز مدت اقتصادی از سرگرفته خواهد شد، بطور محتاطانه ای ابراز خوشبينی کردند.

پس از ماه ها تظاهرات و ناآرامی، برگزرای انتخاباتی ناموفق در اسفندماه، و خشونت های سیاسی که ۳۰ کشته و صدها زخمی برجای گذاشت، اقتصاد تايلند هم اکنون با رکود روبرو شده است.

يک انديشکده اقتصادی وابسته به دولت گزارش داد ناآرامی ها، اطمينان سرمايه گذاران و مصرف کنندگان را تضعيف کرد، بطوری که اقتصاد تايلند در سه ماهه نخست سال جاری ميلادی، نسبت به سه ماه آخر سال گذشته، با انقباض ۲ درصدی مواجه شد.

تاوانات فونوچای، مدير دانشگاه اتاق بازرگانی تايلند گفت، چالش پيش روی تايلند حرکت به سمت ثبات درازمدت تر اقتصادی است و افزود «سئوال بزرگ در حال حاضر این است که اقتصاد تایلند چگونه می تواند در مسیری پایدار رشد کند. این سئوال بسیار مهمی است.»

فونوچای همچنین گفت «این کودتا باید وضعیت سیاسی آینده تایلند را در دراز مدت با ثبات تر کند. رسيدن به يک راه حل خوب در صحنه سياسی تايلند برای مردم و جامعه تایلند بسيار دشوار است. بنابراین، اگر ما یک وضعیت سیاسی پایدار پيدا کنيم، در دراز مدت پشتوانه رشد اقتصادی تایلند خواهد شد.»

تایلند از حدود آذرماه سال گذشته (دسامبر) تاکنون فاقد یک حکومت رسمی بوده است و عدم وجود پارلمان مانعی بر سر راه برنامه ریزی های جامعی برای بودجه و تنظيم هزینه ها شده است.

هزینه های حکومتی، از محرک های کلیدی اقتصادی، ۲۰ درصد کاهش یافته و هزینه های بخش خصوصی نیز ضعیف بوده است.

تحلیلگران می گویند سرمایه گذاران خارجی نیز به دنبال پایگاه های بالقوه ديگری در منطقه بوده اند، از جمله فیلیپین و اندونزی، که در سال های اخیر ثبات سیاسی بيشتری داشته اند.

گرِگ والیس، نماينده ارشد تجاری استرالیا در تایلند، گفت، تجار و بازرگانان خارجی که معمولا به قصد سرمایه گذاری به تايلند سفر می کنند، اکنون ممکن است برنامه های خود را با توجه به بی ثباتی به عقب بياندازند و يا اساسا برنامه های ديگری را دنبال کنند.

او گفت، «خلاصه اش اين است که نگرانی های کوتاه مدت سرمايه گذاران درمورد سفر به اينجا، مثلا برای شرکت در رويدادهای تجاری و اقتصادی، آيا تصميم نهايی شان را از روی آن نگرانی ها می گيرند يا خير.»

والیس گفت، «يک جنبه دیگر هم البته این است که آیا شرکت ها، بر اساس اتفاقاتی که می افتد، برنامه های بلند مدت خود را برای تایلند مورد بررسی و ارزیابی مثبت یا منفی قرار می دهند.»

صنعت گردشگری تایلند نیز تحت فشار است.

حرکت ارتش تایلند در هفته گذشته برای برقراری حکومت نظامی می تواند بر سیاست ها و موافقت نامه های مسافرتی و بیمه های تجاری را تحت تاثیر قرار دهد.

در جريان ناآرامی های اخير، حدود ۴۰ کشور در مورد سفر به تايلند به شهروندان خود هشدار داده اند.

روز جمعه، ۲ خرداد (۲۳ ماه مه)، شورای صنعتی هنگ کنگ هشداری مورد سفر به تايلند اعلام کرد که منجر به لغو تمام تورهای گروهی به تایلند شد. وزارت امور خارجه سنگاپور نیز به شهروندان خود توصیه کرد به طور جدی سفر به تایلند را مورد تجدید نظر قرار دهند.

لوران کوئنزله، مدیر اجرایی برای تور گروهی شرکت «سفرهای آسیایی» می گويد، اگر چه تورهای سفر به کار معمول خود ادامه می دهند اما چشم انداز نامشخص است.

وی گفت، «ما تاکنون قادر بوده ایم، بدون هیچ مشکلی تمام نقل و انتقالات بين فرودگاه های تایلند را انجام دهیم، بنابراین در واقع همه عملیات بطور عادی صورت گرفته است. در حال حاضر نمی دانيم لغو شدن برنامه ها چه تاثيراتی خواهد داشت. پیش بینی اين که چه اتفاقی خواهد افتاد واقعا دشوار است.»

آمار کل گردشگری در سراسر کشور کاهش داشته است. انجمن هتل داران تايلند از درخواست های بسياری برای لغو رزرواسيون، بويژه در بانکوک، خبر داده است.
XS
SM
MD
LG