لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

ارتش تایلند: رهبران سیاسی یک هفته در بازداشت می مانند


پلیس معترضین به کودتا را بازداشت کرد
پلیس معترضین به کودتا را بازداشت کرد
رهبران کودتای تایلند روز شنبه گفتند یینگلاک شیناوات، اعضای کابینه و رهبران اعتراضات ضد دولتی را برای یک هفته در بازداشت نگاه خواهند داشت تا به آنها فرصت دهند فکر کنند و کشور را آرام نگاهدارند.

به گزارش اسوشیتد پرس، شورای نظامی حاکم روز شنبه مجلس سنا را منحل کرد و آخرین نهاد دمکراتیک در کشور را کنار گذاشت.

هدف از این اقدامات ظاهرا این است که ارتش قدرت خود را تحکیم کند و شخصیت های مهم را از کوشش برای ترغیب مردم به مخالفت با نظامیان، که قدرت را روز پنجشنبه در پی ماه ها اعتراضات خیابانی و بن بست بین دولت و معترضین به دست گرفتند، باز دارد.

با این حال، صدها معترض ضدکودتا روز شنبه برای دومین روز ممنوعیت گردهمایی های بزرگ را نادیده گرفتند، در خارج از یک سینما در بانگوک جمع شدند، شعار دادند و سپس بسوی محل بنای یادبود پیروزی در فاصله ای دورتر براه افتادند.

تظاهر کنندگان دقایقی با ردیف سربازان و پلیس مجهز به سپرهای ضد شورش که در جاده منتهی به بنای یابود مستقر شده بودند روبرو شدند و پیش از آن که اکثر آنها پراکنده شوند، درگیری هایی روی داد.

با وجود این، اکثر بخش های بانگوک روز شنبه آرام بود و سربازان زیادی در خیابان ها دیده نمی شدند.

سخنگوی ارتش گفت با تمام بازداشت شدگان به خوبی رفتار می شود و هدف این است که یک مصالحه سیاسی صورت گیرد. او بعدا گفت دست کم ۱۰۰ نفر در بازداشت هستند، اما رقم دقیقی ارائه نداد و اسامی بازداشت شدگان را فاش نکرد.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است رهبران ارتش همچنین ۳۵ نفر دیگر، از جمله سیاستمداران، فعالان سیاسی و دانشگاهیان را احضار کردند. هنوز روشن نیست آیا آنها بازداشت خواهند شد یانه.

چند کشور کودتای نظامی در تایلند را محکوم کرده اند. آمریکا، متحد اصلی بانگوک، روز جمعه ۵/۳ میلیون دلار کمک نظامی را بحال تعلیق در آورد و به آمریکاییان توصیه کرد در مورد سفرهای غیر اساسی به آن کشور باز نگری کنند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، مقامات نظامی تایلند را به تضمین احترام به حقوق بشر و باز گرداندن سریع حکومت قانون در کشور فراخواند. گروه های طرفدار حقوق بشر از بازداشت رهبران سیاسی انتقاد کردند.
XS
SM
MD
LG