لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

نخست وزیر برکنار شده تایلند بازداشت شد


یینگلاک شیناوات
یینگلاک شیناوات

یینگلاک شیناوات نخست وزیر برکنار شده تایلند و ده ها نفر از دیگر چهره های سیاسی از زمان حضور در جلساتی با رهبران نظامی ناپدید شده اند، وگزارش ها حاکی است او بازداشت شده است.

نیواتومرونگ بوسونگ پایسان، نخست وزیر موقت در میان کسانی بود که توسط ارتش فراخوانده شد. تا زمان کودتا او بعنوان کفیل، پس از آن که دیوانعالی به یینگلاک دستور داد کنار برود، مسئول اداره کشور بود.

رویترز بنقل از یک افسر ارتش تایلند می گوید یینگلاک بالغ بر یک هفته در بازداشت خواهد بود.

ارتش هم اینک خانم یینگلاک و بیش از ۱۵۰ شخصیت سیاسی دیگر را از خروج از تایلند بدون اجازه ممنوع ساخته است.

ایستگاه های رادیوئی و تلویزیونی تایلند غروب جمعه فعالیت های عادی خود را از سر گرفتند.

ارتش قدرت را روز پنجشنبه در یک کودتای بدون خونریزی در دست گرفت، و ژنرال پرایوث چان – اوچان می گوید به این اقدام برای برقراری نظم و اجرای اصلاحات سیاسی نیاز بود. ارتش قانون اساسی را بحال تعلیق در آورد، و آمد و شد را از ۱۰ شب تا ۵ بامداد در سراسر کشور ممنوع ساخت.

امریکا، همراه با دیگر دولت های غربی، گفته است نیازی به کودتا نبود. کریستی کنی، سفیر آمریکا در تایلند، روز جمعه به صدای آمریکا گفت واشنگتن نگران وضعیت حقوق بشر در کشور است.

کودتا روز پنجشنبه در پی اعلام حکومت نظامی و در دومین روز مذاکرات بین احزاب سیاسی رقیب صورت گرفت. شاهدان در مذاکرات گفتند پس از آن که مخالفان و موافقان تاسکین شیناوات نخست وزیر سابق نتوانستند به توافق برسند، سربازان شرکت کنندگان در مذاکرات را بیرون بردند. عقیده بر این است که آنها هنوز در بازداشت هستند.

بحران سیاسی تایلند دراوائل مه زمانی که دیوانعالی یینگلاک، خواهر تاسکین، و چند عضو دیگر کابینه را به اتهام سوء استفاده از قدرت برکنار کرد، به نقطه شکست رسید. اما مخالفان به اعتراض ادامه دادند و خواهان استعفای تمام دولت شدند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت توجیهی برای کودتا وجود ندارد و نسبت به گزارش هایی که حاکی است رهبران سیاسی ارشد تایلند بازداشت شده اند، ابراز نگرانی کرد.

او خواهان آزادی فوری آنها و بازگشت به دمکراسی شد، همچنین هشدار داد استیلای ارتش «پیچیدگی های منفی» برای مناسبات آمریکا و نظامیان تایلند خواهد داشت.
ارتش تایلند در ۸۰ سال گذشته ۱۱ بار کودتا کرده است.
XS
SM
MD
LG