لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

مهلت یک هفته ای شالیکاران به دولت تایلند


شالیکاران تایلندی شب را با گاری هایشان در بزرگراهی به صبح رساندند و راههای اصلی به پایتخت را بند آوردند - ۲۱ فوریه
شالیکاران تایلندی شب را با گاری هایشان در بزرگراهی به صبح رساندند و راههای اصلی به پایتخت را بند آوردند - ۲۱ فوریه
روز جمعه هزاران برنجکار تایلندی که در مرکز بانکوک دست به تظاهرات زده بودند، با درخواست دولت برای پرداخت پول معوقه برنج توافق کردند و به خانم یینگلاک شیناوات مهلتی یک هفته ای دادند تا به دور از دغدغه تظاهرات خیابانی، بدهی دولت به آنها را بپردازد. دهها هزار کشاورز تایلندی بهای برنجی را که ماهها پیش در اختیار دولت قرار داده اند، هنوز دریافت نکرده اند، و دولت همچنان در پی یافتن راهی برای پرداخت بدهی اش به آنهاست.

خانم شیناوات برای آرام کردن شالیکارانی که هزار هزار به پایتخت سرازیر می شدند و طلب های عقب افتاده شان را می خواستند، موفق شد با تظاهرکنندگان مذاکره کند و با وعده پرداخت بدهی هایش در هفته آینده، آنها را به خانه های خود بفرستد.

کشاورزان ساکن مناطق مرکزی تایلند در میان یک میلیون برنجکاری هستند که از سال گذشته در انتظارند تا بهای برنجی را که در اختیار دولت قرار داده اند، دریافت کنند.

اما خانم شیناوات در دوسالی که رئیس دولت است، نتوانست طرح بحث انگیز حمایت از برنجکاران را به طور کامل اجراکند. بنابر این طرح دولت به شالیکاران وعده داده است برنج را ۵۰% بالاتر از بهای جهانی از آنان خریداری کند، و تا کنون بیش از ۲۰ میلیارد دلار در اختیار برنجکاران و تهیه کنندگان آرد گذاشته است.

این طرح بخشی از وعده های انتخاباتی خانم شیناوات و حزبش به نام فویتای در هنگام انتخابات سال ۲۰۱۱ بود؛ و به او کمک کرد تا آرای مناطق شمال و شمال غربی کشور را به دست آورد.

اما تحلیلگران می گویند فساد مالی و معاملات دروغین میان دولت ها باعث شد تا این طرح به مرحله اجرا درنیاید. رئیس اتحادیه صادرکنندگان برنج تایلند می گوید این طرح موجب خسارت های زیادی به دولت شده است:

«اکنون وضع بسیار آشفته است، چون برنج را نادرست قیمتگذاری کرده بودند. نتیجه اش این که برنج در بازارهای جهانی به فروش نرفت – روی هم انبار شد ولی پولی از آن به دست نیامد. دولت تقریباً دو سوم پولی را که روی آن سرمایه گذاری کرده بود از دست داد، و بعد از دو سال به ازای هر ۱۰۰ بات سرمایه گذاری، تنها ۱۸ بات به دولت رسید.» (بات واحد پول تایلند. هر دلار آمریکا تقریباً برابر است با ۳۲.۵۶ بات.)

با افزایش بدهی روستائیان، خشم کشاورزان از تعویق پرداخت دولت به آنها بالاگرفت. انجمن های کشاورزان می گویند یازده شالیکار به خاطر عدم پرداخت بدهی هایشان خودکشی کرده اند.

شیناوات اوایل هفته گذشته در تلویزیون سراسری از مردم عذرخواهی کرد. اما با این حال از طرح خرید برنج از شالیکاران دفاع کرد و گفت علت تأخیر پرداخت ها تظاهرات دامنه دار مخالفان دولت بوده است.

در همین زمان، کمیسیون ملی مبارزه با فساد خانم یینگلاک شیناوات را متهم کرده است که به عنوان رئیس کمیته ملی سیاستگذاری برنج، در فساد مالی دست داشته است.

تایلند یکی از صادرکنندگان عمده برنج در جهان، اخیراً بعد از هند و ویتنام به مقام سوم دنیا تنزل کرده است. هم اینک ۲۰ میلیون تن برنج روی دست دولت تایلند مانده و در انبارها خاک می خورد و ممکن است کیفیت آن خراب شود.

کارشناس سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد هم می گوید تلاش دولت تایلند برای فروش برنج هایی که در انباری دارد، بدون پایین آمدن قسمت برنج در بازارهای آن کشور ممکن نخواهد شد.

برنجکاران یک هفته به خانم شیناوات مهلت داده اند تا بدهی اش به آنها را پرداخت کند، و گفته اند در غیر این صورت بار دیگر پایتخت را به محاصره درمی آورند.
XS
SM
MD
LG