لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۳

کمپین مخالفان دولت تایلند شدت می گیرد


آرشیو
آرشیو
مخالفان دولت تایلند، یک روز پس از کشته شدن پنج نفر در درگیری با ماموران پلیس، کمپین اعتراضی خود علیه یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند را شدت می بخشند.

هزاران نفر از معترضان در تایلند، در حالی که سربازان از پشت سیم های خاردار نظاره گر بودند، دفتر نخست وزیر را به طور موقت محاصره کردند.

گزارشی از خشونت های در روز چهارشنبه، منتشر نشده است. سه شنبه، یکی از خشن ترین روزهای چند ماه اخیر در تایلند بود: چهار نفر به همراه یک مامور پلیس کشته شدند.

مسوولان تایلندی می گویند یینگلاک شیناوات روز چهارشنبه دور از دفتر خود بود. یک مقام ارشد امنیتی گفت اقدام فوری دیگری برای متفرق کردن اعتراضات بعدی صورت نمی گیرد.

سوتپ تائوگسوبان، رهبر مخالفان وعده داد که فشار بر یینگلاک شیناوات را حفظ کند. او نخست وزیر تایلند را مسوول خشونت های «بیش از حد و غیر ضروری» معرفی کرد.

او گفت «توده های مردم نمی خواهند یینگلاک بیاید و دیگر از این ساختمان که با پول مالیات دهندگان ساخته شده، برای مخفی شدن و به عنوان دفتر کارش استفاده کند.»

به نظر می رسد هر دو طرف در خشونت های اخیر از سلاح استفاده کردند. یک محقق سازمان دیده بان حقوق بشر به صدای آمریکا گفت شبه نظامیان با استفاده از پرتاب کننده نارنجک M79 به پلیس شلیک کردند.

پلیس می گوید معترضان از فرمان وضعیت اضطراری سرپیچی کردند و وعده داده است تنها در صورت نیاز از خشونت استفاده کند.

روز چهارشنبه یک دادگاه مدنی با درخواست مخالفان برای برداشتن وضعیت اضطراری مخالفت کرد.
XS
SM
MD
LG