لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

صادرات کلان برنج تایلند به بازار جهانی


افزایش عرضه برنج توسط برنج کاران تایلندی ممکن است به زیان جایگاه و موقعیت سیاسی نخست وزیر تایلند باشد.

میلیون ها تن برنج تایلندی قرار است وارد بازارهای بین المللی شود. این در حالی است که هم اکنون نیز برنج تایلندی به شکلی گسترده در بازارهای جهانی عرضه می شود.

با توجه به آن که مقادیر کلانی از این برنج در انبارها رو به فساد است، گزیری جز افزایش میزان صادرات آن برای دولت تایلند نیست، به ویژه از آن روی که تاریخ انقضای مصرف عمده این برنج پایان ماه جاری میلادی (فوریه) است که تنها حدود یک هفته دیگر از آن باقی است.
با طرح ضرورت عرضه مقادیر کلان برنج تایلند به بازارهای جهانی، برداشت ماه مارس برنج تایلندی (ماه آینده) باید در بازارهای جهانی با کشورهایی رقابت کند که تاکنون در عرضه برنج پیشتاز بوده اند؛ بازارهایی که تاکنون عمدتا در انحصار هند و ویتنام بوده است.

افزایش عرضه برنج توسط برنج کاران تایلندی ممکن است به زیان جایگاه و موقعیت سیاسی نخست وزیر تایلند باشد. برخی برنج کاران از دشواری های کار خود، رقابت تنگاتنگ، مشکلات عرصه صادرات، و ضرورت عرضه برنج به صاحبان آسیاب به جای خریداران متداول شکایت دارند: امری که به ناگزیر و به سبب عرضه زیاد این کالا، به تنزل بیشتر بهای برنج تایلندی نیز خواهد انجامید.

برنج آسیاب شده ای که قرار است از برداشت ماه آینده تولید شود، به ناچار باید به بهای بسیار ارزان تری فروخته شود، و این امر که به زیان بسیاری از کشاورزان می انجامد، ممکن است به کاهش محبوبیت و شمار آرایی منجر شود که نخست وزیر تایلند برای انتخاب مجدد به آن نیاز دارد.

گفتنی است که تایلند تا سال ۲۰۱۱ بزرگترین تولید و صادر کننده جهانی غلات است و همواره در سطح جهان به تولید و صدور غلات از بهترین نوع و برترین کیفیت مطرح بوده است.

بسیاری از کشاوزران غله کار تایلند- که اغلب در مناطق روستایی غیربهداشتی و در وضع نابه سامنانی به سر می بند، به سبب شرایط دشوار زندگی شان تهدید کرده اند که در دوره آینده به نخست وزیر کنونی رای نخواهند داد.
XS
SM
MD
LG