لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۵

خشونت ادامه انتخابات تایلند را تهدید می کند


مسئولان انتخابات تایلند می گویند نمی توانند اجازه دهند روند انتخابات ادامه یابد مگر آن که خشونت جاری که سلامت و امنیت برگزاری انتخابات را تهدید می کند، پایان یابد.

فعالان ضد دولت روند رای گیری روز یکشنبه را مختل کردند و وعده داده اند که به تظاهرات و اعتراضات خیابانی ادامه دهند تا دولت نخست وزیر تایلند را براندازند.

آمار غیررسمی حاکی از آن است که حدود ۴۵ درصد از شهروندان واجد شرایط در رای گیری شرکت کرده اند که اگر این آمار تایید شود و برآوردهای رسمی نیز حاکی از همین میزان شرکت رای دهندگان باشد، در مقایسه با سال ۲۰۱۱ کاهشی چشمگیر خواهد داشت چرا که در سال ۲۰۱۱ درصد شرکت کنندگان حدود ۷۵ درصد شهروندان واجد شرایط رای دادن بود.

از سوی دیگر شماری از مردم در بانکوک و چند شهر دیگر تایلند به سبب خشونت جاری به ورود به حوزه های رای گیری و انداختن رای خود به صندوق موفق نشدند.

رای گیری در ۶۹ حوزه رای گیری در ۱۸ شهرستان معلق شد. نامزدهای انتخابات تایلند از ۵۳ حزب سیاسی گوناگون برای شرکت در انتخابات نامزد شده اند. در بانکوک که فعالان اپوزیسیون کوشیدند تا مانع از شرکت شهروندان در رای گیری شوند و آنها را متقاعد کنند که پای صندوق های رای نروند، میزان مشارکت مردم در انتخابات ۲۵ درصد بوده است.

اواخر سال گذشته، دادگاه تایلند حکم داد که پیشنهاد حزب حاکم آن کشور از راه برگزاری انتخابات کوششی برای براندازی دموکراسی بوده است. در حال حاضر نیمی از کرسی های دادگاه تایلند هم اکنون توسط قضات و کارمندان و وابستگان دولت اشغال شده است.

در بن بست سیاسی کنونی تایلند، معترضان حزب حاکم را به پذیرفتن نفوذ و تاثیر بیش از حد از سوی نزدیکان سیاسی نخست وزیر پیشین تایلند متهم کردند. تاکسین، برادر نخست وزیر تایلند مدتی است در خارج از کشورش به سر می برد و عمده هدف وی آن است که از اتهام ارتشا مصون بماند.
XS
SM
MD
LG