لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

سازنده «تسلا» برق بیمارستان کودکان پورتو ریکو را با انرژی خورشیدی تامین کرد


صفحات تولید برق خورشیدی و باتری‌های شرکت تسلا در پارکینگ بیمارستان کودکان دل نینیو Photo: Tesla
صفحات تولید برق خورشیدی و باتری‌های شرکت تسلا در پارکینگ بیمارستان کودکان دل نینیو Photo: Tesla

فرستادگان شرکت خودرو سازی «تسلا» بعد از سه هفته کار مداوم، برق بیمارستان کودکان «دل نینیو» در سان هوان، پایتخت پورتو ریکو را از طریق باتری های خشک و شبکه ای از صفحات مولد برق خورشیدی در پارکینگ بیمارستان، برای همیشه تامین کردند.

شرکت تسلا اعلام کرد برنامه فشرده تولید خود را عوض کرد که نیاز پورتو ریکو به باتری را تامین کند.

دو توفان پیاپی و قدرتمند، سپتامبر گذشته شبکه برق جزیره پورتو ریکو از کار انداختند. اداره برق پورتوریکو روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کرد که ۷۵ درصد از جزیره به خصوص در مناطق روستایی و کوهستانی و صعب العبور، همچنان از دسترس به برق محروم هستند.

کمتر از سه هفته پیش، «ریکاردو روسلو»، فرماندار پورتو ریکو، در پیام‌رسان توئیتر اعلام کرد که گفتگوی تلفنی موفقیت‌آمیزی با «ایلان ماسک» کارآفرین برجسته، و بنیانگذار شرکت سازنده خودروهای برقی «تسلا» داشت و تیم‌ها، بلافاصله مذاکره در باره کمک‌رسانی به جزیره را شروع کردند.

شرکت تسلا روز سه‌شنبه این هفته، تصویری از شبکه صفحات مولد برق خورشیدی و باتری‌هایی که در پارکینگ بیمارستان کار گذاشته است، را از طریق «اینستاگرام» به اشتراک گذاشت، که در فاصله کوتاهی ۸۴ هزار نفر زیر آن «لایک» زدند.

ایلان ماسک همچنین اعلام کرد که برنامه تولید تیم های شرکت تسلا را برای تامین نیازهای پورتو ریکو و مناطق دیگر به باتری عوض کرده است.

تسلا در کنار خودروهای برقی، باتری‌های جدیدی با قدرت ذخیره بالا برای مصارف گوناگون طراحی کرده است.

روزنامه «ال نوئه وو دیا» El Nuevo Dia چاپ سان هوان گزارش داد که سیستم برق جدید، همه نیازهای بیمارستان را که ۳۵ بیمار مزمن در آن بستری هستند، تامین می کند. این بیمارستان به ۳ هزار کودک بیمار، خدمات پزشکی عرضه می کند.

رئیس بیمارستان به روزنامه «ال نوئه وو دیا» گفت تاسیسات برق بیمارستان فعلا اهدائی است و شاید در آینده برای خرید آن مذاکراتی با شرکت تسلا صورت گیرد.

تسلا در پیام خود در شبکه پیام رسانی توئیتر، از فرصتی که فرماندار پورتو ریکو برای این خدمت در اختیار آن گذاشته تشکر کرد.

هزینه بازسازی شبکه برق پورتو ریکو ۵ میلیارد دلار برآورد شده و ماه ها به طول خواهد انجامید.

اداره برق پورتو ریکو هفته گذشته قراردادی برای بازسازی بخشی از شبکه برق پورتو ریکو با شرکت «وایت فیش» Whitefish ایالت مونتانا امضا کرد.

خبرگزاری ها گزارش دادند که این شرکت هنگام امضای قرارداد فقط دو کارمند تمام وقت داشت. شرکت وایت فیش اعلام کرد برای انجام پروژه با شرکت های مقاطعه کاری وارد معامله خواهد شد، اما امضای قرارداد بدون انجام مناقصه رسمی، در رسانه های امریکا جنجال آفرید.

بنا به گزارش رادیوی غیرانتفاعی NPR، علاوه بر تسلا، شرکت های آمریکائی دیگر نیز برای کمک به پورتو ریکو دست به کار شده اند، از جمله شرکت «آلفابت»‌، که «گوگل» یکی از زیرمجموعه‌های آن است، بالن‌های پروژه «لون» Loon خود را به پورتو ریکو فرستاد که به تامین ارتباط تلفنی و اینترنتی بخشی از جزیره کمک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG