لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

توفان دریایی «ماریا» به پورتوریکو رسید


Hurricane Maria
Hurricane Maria

تندباد «ماریا» سه شنبه شب با بادهایی به سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت جزیره سنت کروی در ویرجین آیلندز را در نوردید و اکنون با تمام قوا به پورتوریکو هجوم می برد.

مرکز توفان های دریایی آمریکا ماریا را یک توفان درجه ۴ تا ۵ توصیف کرده که در اوج عبور از پورتوریکو در چهارشنبه شب به وقت محلی می تواند فاجعه بار باشد.

فرماندار پورتوریکو از برپایی صدها پناهگاه برای ساکنانی که ناگزیراز ترک خانه هایشان شده اند خبر داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پورتوریکو و ویرجین آیلندز وضعیت اضطراری اعلام کرده است که زمینه ارائه کمک های دولت فدرال و مدیریت بحران توسط وزارت امنیت داخلی و آژانس فدرال مدیریت فوریت ها در مناطق توفان زده را فراهم می کند.

در گوادالوپ دست‌کم یک نفر بر اثر توفان ماریا جان خود را از دست داده است.

هنوز خسارت های دو تندباد هاروی و ایرما براورد نشده است که تندبادهای تازه ای دراقیانوس آرام شکل گرفته و پس از درنوردیدن شرق کارائیب با سرعت به سوی جزایر غربی و فلوریدا درحرکت اند.

تندباد ماریا دومینیکن را در هم کوبیده و به گفته نخست وزیر دومینیکن موجب خسارت ها جراحت ها و شاید مرگ ساکنان جزیره شده است. نخست وزیر می گوید حتی سقف ساختمان محل کار وی براثر تندباد کنده شده و خانه اش را سیلاب فراگرفته است.

ماریا که اواخر وقت دوشنبه به درجه ۴ کاهش یافته بود اوایل وقت سه شنبه بار دیگر شدت گرفت.

همزمان تندباد هوزه به سوی سواحل شرقی آمریکا پیش می رود. درمناطق ساحلی ایالت های رودآیلند و ماساچوست وضعیت توفان استوائی اعلام شده و پیش بینی می شود تندبادهای هوزه تا ساحل نیویورک و کانتیکت نیز پیش برود.این تندباد با باران های سنگین همراه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG