لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

پرزیدنت ترامپ در پورتوریکو تلاش‌ مسئولان در مناطق توفان‌زده را ستود


رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا روز سه شنبه برای بازدید از پورتوریکو و گفت‌وگو با ‌مقام‌های محلی، امدادگران و خانواده قربانیان توفان مخرب ماریا وارد آن جزیره توفان زده شدند.

پرزیدنت ترامپ در دیدار با مسئولان محلی و فدرال آمریکا، اقدامات جاری برای کمک‌رسانی به آسیب دیدگان توفان را ستود، اما از نظام بودجه پورتوریکو انتقاد کرد و آن را ناکارآمد خواند.

وی با بیان این که ایالات متحده مبلغ زیادی برای تامین بودجه پورتوریکو هزینه کرده، گفت با این حال مسئولان این جزیره در کارائیب از بودجه تخصیص یافته به درستی استفاده نکرده اند.

اشاره رئیس جمهوری آمریکا ظاهرا به بدهی ۷۴ میلیارد دلاری پورتوریکو و رکود اقتصادی است که حدود یک دهه است همچنان ادامه دارد.

وی پیشتر نیز در روز سه شنبه در یک پیام توئیتری مقام‌های محلی پورتوریکو را به دلیل آنچه «بی لیاقتی و مدیریت ضعیف» در واکنش به توفان ماریا خواند، سرزنش کرده بود.

رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا سپس برای بازدید از برخی مناطق آسیب دیده، به گواینابو در شمال پورتوریکو رفتند و از نزدیک با گروهی از ساکنان آن منطقه گفت وگو کردند.

دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که واشنگتن مقادیر زیادی مواد خوراکی و مایحتاج اولیه ساکنان آن جزیره توفان زده را به پورتوریکو ارسال کرده است.

به گفته کاخ سفید، بیش از ۱۲ هزار نیروی فدرال در پورتوریکو فعال هستند، تقریبا همه بیمارستان‌ها بازگشایی شده و ۱۴ بیمارستان به شبکه برق سراسری وصل شده اند و ۴۵ درصد مردم به آب آشامیدنی دسترسی دارند.

ریکاردو روسلو فرماندار پورتوریکو، به رغم نارضایی بعضی از مردم و مقام های آن کشور از آنچه واکنش کند واشنگتن به توفان ماریا عنوان شده، از کمک های دولت پرزیدنت ترامپ قدردانی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG