لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۰

طرح جدید تسلا موتورز برای توليد انبوه خودروهای برقی


شرکت تسلا موتورز (Tesla Motors)، با هدف عرضه بیشتر خودروهای برقی تولیدی خود به عموم مردم، قطعه زمين بايری که زمانی موطن اسب‌های وحشی بود را برای ساخت کارخانه‌ای اختصاص خواهد داد، که قرار است تا پايان دهه جاری ميلادی (اواخر دهه ۹۰ خورشیدی) سالانه برای ۵۰۰ هزار خودروی برقی باتری بسازد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از یک منبع نزدیک به طرح‌های شرکت تسلا، روز چهارشنبه ۱۲ شهريورماه نوشت، شرکت خودروسازی تسلا ايالت نوادا را به عنوان مقر تاسيسات ۵ ميليارد دلاری خود انتخاب کرده است.

این منبع، که به دلیل آن که هنوز بيانيه رسمی در اين مورد صادر نشده است، نخواست هویتش فاش شود، همچنین گفت مقامات منتخب نوادا باید مشوق‌های اقتصادی که وعده داده بودند را ارائه دهند، اما اگر آنطور که انتظار می‌رود اين کار انجام گيرد، تسلا کارخانه عظیم خود را در يک پارک صنعتی در خارج از شهر رنو (Reno) خواهد ساخت. قرار بود روز پنج‌شنبه یک اعلاميه رسمی در مرکز نوادا صادر گردد.

ايالت نوادا به عنوان مرکز قماربازی شناخته می‌شود، و حالا بعضی‌ها می‌گويند با بردن مناقصه شرکت تسلا، که برای ۶۵۰۰ نفر شغل ايجاد خواهد کرد، اين خود ايالت نوادا است که جايزه لاتاری را برده است. اقتصاد نوادا که بر پايه گردشگری قرار دارد، بويژه بر اثر رکود اقتصادی اخير، آسيب‌های سختی ديده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، انتخاب نوادا به جای کالیفرنیا، تگزاس، آریزونا و نیومکزیکو توسط تسلا، گام بزرگی بود در نزدیک شدن به تولید خودروی برقی که، با هزینه‌ای نزدیک به ۳۵هزار دلار، می‌تواند با يک بار شارژ باتری، حدود ۳۰۰ کيلومتر راه طی کند.

این موضوع بسیار مهمی است، چرا که به راننده اجازه می‌دهد اغلب سفرهای روزانه خود را بدون شارژ مجدد انجام دهد. نياز به شارژ مجدد تاکنون مانع عمده‌ای در استفاده گسترده از وسایل نقلیه برقی بوده است.

تسلا به اين پروژه نام «گيگافاکتور» داده است. گيگافاکتور نوادا با توليد انبوه باتری، قيمت آنها را در مقياسی وسيع پائين می‌آورد. اين تاسيسات که در زمينی به مساحت ۹ کيلومتر مربع ساخته خواهد شد، در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی) شروع به کار خواهد کرد؛ اين زمانی است که تسلا اميدوار است نسل سوم مدل‌های خود را به بازار عرضه کند.

در حال حاضر، تقاضا برای خودروهای برقی کم است.

XS
SM
MD
LG