لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

شهردار تهران سقوط ارزش پول ملی را «پروژه دشمن» دانست


علیرضا زاکانی، شهردار تهران
علیرضا زاکانی، شهردار تهران

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، روز شنبه از مردم خواست به سراغ خرید دلار نروند زیرا قیمت‌ ۴۳ تا ۴۵ هزار تومان برای هر دلار به گفته او «دروغ محض» است.

زاکانی که به دلیل افزایش شدید آلودگی هوای تهران مورد انتقاد شهروندان قرار گرفته است، سقوط تاریخی ارزش پول ملی کشور را «پروژه دشمن» خواند.

این در حالی است که شماری از اصولگرایان و برخی جریان‌های سیاسی نزدیک به دولت ابراهیم رئیسی از سیاست‌های ناکارآمد دولت در زمنیه تورم و کاهش ارزش پول کشور به شدت انتقاد کرده‌اند.

در روزهای گذشته، ارزش پول ملی ایران در برابر دلار با رسیدن به مرز ۴۵ هزار تومان، به پایین‌ترین حد در تاریخ خود رسید.

همچنین محمد رضا فرزین، رئیس کل جدید بانک مرکزی که به تازگی جایگزین علی صالح آبادی شده، در اظهار نظری مشابه عنوان کرده بود ۴۴ هزار تومان نرخ ارز کشور نیست و «ناشی از انتظارات است» و دولت حتما در بازار آزاد دخالت می‌کند.

دولت رئیسی در یک هفته اخیر ضمن رد کاهش ارزش پول ملی ایران، آن را به فعالیت کشورهای غربی و دشمنان نسبت داده است. روز پنجشنبه ابراهیم رئیسی گفته بود که «سیاست‌های هماهنگ و اقدامات منسجم دولت» موجب «ناکامی توطئه‌های دشمنان» خواهد شد.

معترضان در هفته‌های اخیر کارزاری برای خروج پول نقد از بانک‌های ایران را آغاز کردند.

پیشتر، حسن منصور اقتصاددان مقیم لندن به صدای آمریکا گفته بود پس‌انداز در بانک‌ها یعنی آب شدن سرمایه. او پیش بینی کرد خروج نیمی از پول حساب‌های «زود قابل دسترس»، نظام بانکی ایران را به زانو درمی‌آورد.

XS
SM
MD
LG