لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

رییس جدید بانک مرکزی ایران با دستور و تکذیب آمد؛ دلار ۴۴ هزار تومانی «تحریف» است


محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی شد
محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی شد

محمدرضا فرزین رییس جدید بانک مرکزی در نخستین روز از فعالیت خود از قیمت دستوری ۲۸ هزار و پانصد تومان برای دلار خبرداد و قیمت ۴۴ هزار تومان برای هر دلار را تکذیب کرد و گفت تحریف شده است.

او جایگزین علی صالح آبادی شد که به تازگی استعفا داد.

آقای فرزین تاکید کرد: حتما در بازار آزاد دخالت می‌کنیم.

وی همچنین از تشکیل بازار جدید ارزی خبر داده این درحالی است که نرخ دستوری دلار و بازارهای موازی و دخالت در بازار ارز از جمله عوامل برهم زننده نظم بازار هستند.

پول ملی ایران موج دیگری از کاهش ارزش خود را شاهد است بطوریکه به نسبت سه ماه پیش هر دلار آمریکا ۲۵ درصد گرانتر شد و از ۳۱ هزار تومان به ۴۴ هزار تومان رسید.

محمدرضا فرزین متولد ۱۳۴۴ اقتصاددان و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی در حالی به ریاست بانک مرکزی ایران رسیده که پیشتر مدیرعامل بانک ملی، رییس هیات مدیره بانک کارآفرین و مدیرعامل این بانک بود.

دولت رئیسی در یک هفته اخیر ضمن رد کاهش ارزش پول ملی ایران، آن را به فعالیت کشورهای غربی و دشمنان نسبت داده است. روز پنجشنبه ابراهیم رئیسی گفته بود که «سیاست‌های هماهنگ و اقدامات منسجم دولت» موجب «ناکامی توطئه‌های دشمنان» خواهد شد.

از سوی دیگر اقدامات قضایی دیگر راهکار تکراری مقامات جمهوری اسلامی در واکنش به سقوط ارزش ریال است. پنجشنبه رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ نیز از دستگیری ۹۶ نفر خبر داد و آنها را «دلال ارز» نامید.

پیش از این، احمد وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی بار دیگر اعتراضات را به دشمن نسبت داد و گفت با کمپین خروج پول از بانک می‌خواهند به اقتصاد لطمه بزنند. او گفت نه مشکل ارزی داریم و نه مشکل ذخایر کالاهای اساسی.

معترضان در هفته‌های اخیر کارزاری برای خروج پول نقد از بانک‌های ایران را آغاز کردند.

پیشتر، حسن منصور اقتصاددان مقیم لندن به صدای آمریکا گفته بود پس انداز در بانک‌ها یعنی آب شدن سرمایه. او پیش بینی کرد خروج نیمی از پول حساب‌های «زود قابل دسترس»، نظام بانکی ایران را به زانو درمی‌آورد


XS
SM
MD
LG