لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۵

گرانی پرشتاب خودرو؛ وزارت صمت: «دلار» مقصر است؛ بازار: افزایش روزانه قیمت‌ها 


نمایشگاه محصولات شرکت ایران خودرو
نمایشگاه محصولات شرکت ایران خودرو

در شرایطی که «بازار خودرو» بی‌توجه به اظهارات مقامات دولتی، به صورت «ساعتی» در حال تغییر است، مدیران جمهوری اسلامی سعی دارند بر گفته‌های پیشین پافشاری کنند و بگویند علت تمامی این موارد، «دلار و عامل خارجی» است. 

تارنمای «خبرآنلاین» با انتشار گزارشی، به این موضوع پرداخته و به نقل از رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشته است: وقتی «قیمت دلار» افزایش پیدا می‌کند، «قیمت خودرو» نیز بالا می‌رود. اگر دلار نیز پایین بیاید، قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته نیز دقیقا «قیمت‌های بازار با قیمت ارز بالا رفته و با قیمت ارز نیز پایین آمده» است.

در سال‌های اخیر قیمت خودروهای ساخت داخل یا تولید کشورهای دیگر، با افزایش قیمت چندین برابری در هر سال مواجه شده تا آنجا که «خرید خودرو» به اقدامی «دست نیافتنی» برای برخی اقشار تبدیل شده است.

از سوی دیگر، امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است: خودروسازان موظف هستند در عرضه خودرو‌های خود، «طرح جوانی جمعیت و تخصیص خودرو‌های فرسوده» را رعایت کنند و «بقیه محصولات را به بورس عرضه کنند»، یعنی این شرط برای خودروسازان در نظر گرفته شده و روی آن نیز «نظارت می‌شود.»

بر این مبنا، «۲۰ درصد» عرضه خودروسازان به دارندگان «خودرو فرسوده» و «۵۰ درصد» به طرح «جوانی جمعیت» اختصاص می‌یابد و «۳۰ درصد» هم در «بورس» عرضه می‌شود.

در این میان، خبرآنلاین به استناد «گزارش میدانی» نوشته است که قیمت «پژوپارس اتوماتیک» مدل ۱۳۹۹ به مرز «۶۰۰ میلیون تومان» رسیده و طی «۲۴ ساعت» گذشته «۱۰ میلیون تومان» گران شده است.

در شرایطی مقامات جمهوری اسلامی خود را بی‌تاثیر و بی‌تقصیر در وضعیت آشفته کنونی بازار خودرو می‌دانند و همه نواقص را متوجه نوسانات بهای دلار می‌کنند که قوانین مجلس شورای اسلامی و سیاست‌های دولتی اتخاذ شده در چند دهه اخیر، بازاری «انحصاری و مافیایی» از «خودرو» در ایران پدید آورده است.

XS
SM
MD
LG