لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

سیر نزولی ارزش ریال ایران و روبل روسیه در برابر دلار آمریکا ادامه دارد


ارزش ریال در سه ماه ایر کاهش شدیدی داشته و هر دلار آمریکا از ۳۱ هزار تومان به ۴۲ هزارتومان رسید.
ارزش ریال در سه ماه ایر کاهش شدیدی داشته و هر دلار آمریکا از ۳۱ هزار تومان به ۴۲ هزارتومان رسید.

در حالیکه ارزش ریال ایران در روزهای گذشته در مقابل دلار آمریکا روند نزولی گرفته، گزارش‌ها از کاهش ارزش روبل روسیه نیز در مقابل دلار حکایت دارد، کاهشی که تائید‌کننده اثرگذاری تحریم‌های جهانی و انزوای این دو کشور است.

در روز سه‌شنبه در تهران، هر دلار به ۴۲ هزار تومان (۴۲۰ هزار ریال)‌ رسید. همزمان بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ برابری روبل روسیه مقابل هر دلار آمریکا نیز در این روز با افزایش ۳.۶ درصدی به ۷۰.۸۴ رسیده است.

کارشناسان می‌گویند تضعیف روبل روسیه در برابر دلار آمریکا پس از اجرایی شدن تحریم محموله‌های دریایی نفت روسیه و نیز اعمال سقف قیمت ۶۰ دلاری بر آن از سوی اتحادیه اروپا و متحدان این اتحادیه در گروه کشورهای عضو گروه هفت آغاز شده است.

هر دلار آمریکا روز جمعه در مقابل ۶۸.۲۵ روبل روسیه معامله می‌شد، این نرخ روز سه‌شنبه تا ۷۰.۸۴ روبل بالا رفت.

اجرای طرح اعمال سقف قیمتی برای صادرات محموله‌های دریایی نفت خام روسیه در حالی از ۱۴ آذر آغاز شد که در این روز هر دلار آمریکا با ۶۰.۵۵ روبل روسیه معامله می‌شد.

در شرایطی که تحلیلگران بر این باورند که با تاثیرگذاری بیشتر تحریم‌های غرب بر اقتصاد روسیه، ارزش روبل همچنان با روند نزولی روبرو خواهد بود، مقام‌های روس تاکید دارند که با کاهش صادرات و درآمد این کشور، کاهش نرخ برابری روبل با تحریک تقاضای خرید خارجی مانع از آسیب دیدن بیشتر اقتصاد روسیه می‌شود.

در ایران نیز مقامات جمهوری اسلامی کاهش ارزش ریال را به دشمن نسبت می‌دهند و می‌گویند این حاصل اعتراضات اخیر مردمی در خیابان‌ها است.

XS
SM
MD
LG