لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

تهران، بار دیگر آلوده‌ترین شهر جهان شد؛ امتحانات نهایی برگزار می‌شود


مه دود صبحگاهی یک روز زمستانی پایتخت- آرشیو
مه دود صبحگاهی یک روز زمستانی پایتخت- آرشیو

تهران در روز سه‌شنبه، سوم خرداد، بار دیگر عنوان آلوده‌ترین شهر جهان را به خود اختصاص داد.

داده‌های سامانه سنجش کیفیت هوای شهرها موسوم به آی‌کیو ایر نشان می‌دهد که تهران با شاخص کیفیت ۳۲۵، در صدر فهرست شهرهای آلوده جهان نشسته است.

شاخص کیفیت هوای شهرهای جهان - آی‌کیو‌ ایر - سه‌شنبه سوم خرداد
شاخص کیفیت هوای شهرهای جهان - آی‌کیو‌ ایر - سه‌شنبه سوم خرداد

رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران می‌گوید شاخص آلودگی در برخی از مناطق پایتخت به ۵۰۰ نیز رسیده است.

شاخص کیفیت هوای ۲۰۱ تا ۱۰۰ وضعیت «بسیار ناسالم» و یا بنفش را نشان می‌دهد و از آن بالاتر، شهر را در وضعیت «خطرناک» قرار می‌دهد.

به موازات این خبر اعلام شد که ساعات کاری اداره‌های دولتی تهران در روز سه‌شنبه، ۳ خرداد‬⁩ ۱۲ ظهر است در حالیکه این تصمیم مربوط به ادارات دولتی از سوی بعضی کاربران مورد انتقاد قرار گرفت.

همزمان، رئیس مرکز اورژانس تهران گفت نیروهای این مرکز در میدان‌های اصلی شهر مستقر شدند.

عصر همان روز اعلام شد که دستگاه‌های اجرایی، مدارس و بانک‌های استان تهران در روز چهارشنبه ۴ خرداد نیز به دلیل گرد و خاک شدید تعطیل خواهند بود.

در همین حال، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید امتحانات نهایی پایه دوازدهم در همه مناطق کشور برگزار می‌شود.

اعلام تعطیلی مدارس در حالی انجام می‌شود که تصمیمی در خصوص نهادهای آموزش عالی اتخاذ نشده است.

آلودگی هوا و تعطیلی ادارات و نهادهای آموزشی اما تنها محدود به استان تهران نمانده است. در استان البرز نیز تصمیمی مشابه تهران برای تعطیلی اداره‌ها و مراکز آموزشی اتخاذ شد. همچنین سرپرست مرکز اورژانس البرز گفت اورژانس در حالت آماده باش قرار گرفته است.

در خوزستان نیز اداره کل حفاظت محیط‌زیست غلظت گرد و غبار در هوای آبادان را ۲ هزار و ۶۴۲ میکروگرم بر مترمکعب اعلام کرد که ۱۸ برابر حد‌ مجاز است. سامانه پایش کیفی هوا در ایران نیز شاخص کیفی هوای آبادان را ۵۰۰ و در «شرایط خطرناک» اعلام کرده است.

این درحالی است که شمار دیگری از استان‌ها هم با گرد و غبار و آلودگی‌دست به گریبان هستند: ارومیه و سردشت، وضعیت «خطرناک» پیدا کرده‌اند. هوای تمامی شهرهای استان همدان نیز «خطرناک» اعلام شده است. در بوشهر، نیمی از شهرها وضعیت خطرناک دارند و در ایلام، غلظت گرد و غبار ۲۹ برابر حد مجاز تعیین شده است‌‌. در اصفهان نیز میانگین شاخص کیفیت هوا، ۱۶۲ و «ناسالم» برای عموم مردم اعلام شده است.

پیشتر، معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت ایران گفته بود که ورود گرد و غبار به کشور، مراجعه مردم به مراکز درمانی را سه برابر افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG