لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

افزایش سه برابری مراجعه مردم به مراکز درمانی در پی ورود گرد و غبار به ایران


معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت ایران می‌گوید ورود گرد و غبار به کشور، مراجعه مردم به مراکز درمانی را ۳ برابر افزایش داده است.

محسن فرهادی از مردم خواست تا هنگام خروج از خانه ماسک بزنند و افراد آسیب‌پذیر نیز از منزل خارج نشوند.

به گزارش روزنامه همشهری، به طور میانگین مرگ منتسب به ذرات معلق در کشور در سال ۱۳۹۹، ۵۱.۷ درصد بود و در شهرهایی مانند اهواز، زابل، خرم آباد، اصفهان و دزفول که با پدیده گرد و غبار درگیر هستند بالاتر از میانگین کشوری بوده است.

غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای تهران در حال حاضر «ناسالم برای افراد آسیب‌پذیر» محسوب می‌شود. سایت هواشناسی «آی‌کیو ایر» (IQAir) این رقم را برای تهران ۱۲۵ تخمین زده است.

شاخص هوای شهرهای آلوده - ای کیو ایر
شاخص هوای شهرهای آلوده - ای کیو ایر

در روز بیستم فروردین این رقم در تهران به نزدیک ۵۰۹ رسیده بود اما مقامات تصمیم به تعطیلی نگرفتند.

سوده نجفی، عضو شورای شهر تهران آن موقع از این موضوع انتقاد کرد و گفت: « سوالم از استاندار تهران این است که شاخص آلودگی هوای تهران باید به کجا می‌رسید تا مدارس و ادارات تهران تعطیل شود؟»

مرکز کنترل کیفیت هوای تهران روز سه شنبه اعلام کرد که شاخص آلودگی هوای پایتخت به ۲۵۰ رسیده است.

روز سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت مراکز آموزشی و ادارات در تهران و ۹ استان دیگر تعطیل شدند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، دلیل تعطیلی کنونی ناشی از آلودگی هوا را به اعتراضات سراسری اخیر نسبت داده‌اند.

یک بررسی کلی نشان داده است که انواع آلودگی سالانه جان ۹ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد. این پژ‌وهش می‌گوید هوای سمی و آب و خاک آلوده تهدیدی برای سلامت انسان و سیاره‌ها است و پایداری جوامع مدرن را به خطر می‌اندازد.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی از مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای، اچ‌آی‌وی-ایدز، مالاریا و سل، یا مصرف بیش از اندازه مواد مخدر و الکل است. پژوهشگران تأثیر اقتصادی مرگ و میر ناشی از آلودگی را ۴۶۰۰ هزار میلیارد دلار (حدود ۹ میلیون دلار در دقیقه) محاسبه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG