لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

به دلیل آلودگی هوا ادارات و مراکز آموزشی چند استان ایران سوم خرداد تعطیل اعلام شد


آلودگی هوا در تهران
آلودگی هوا در تهران

در پی شدت گرفتن آلودگی هوا و افزایش غلظت گرد و غبار در برخی استان‌های ایران، مدارس، ادارات دولتی و مراکز ورزشی در برخی استان‌ها سوم خرداد تعطیل اعلام شد.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌ها در ایران در روز دوشنبه دوم خرداد، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، با افزایش غلظت گرد و خاک در نیمه غربی کشور، «دید افقی در برخی شهرها مانند آبادان به ۱۰۰ متر رسیده است» و تهران نیز طی ساعات آینده «درگیر گرد و خاک خواهد بود.»

بنا بر اعلام مقامات استانی در استان‌های تهران، خوزستان، البرز، کرمانشاه، و کردستان ادارات دولتی و مراکز آموزشی در روز سه‌شنبه سوم خرداد به دلیل آلودگی هوا و افزایش گرد و غبار، تعطیل اعلام شد.

برگزاری امتحانات پایان سال در این استان‌ها به زمان دیگری که بعدا اعلام خواهد شد، موکول شده است.

همچنین شهریار عسگری، مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان، از افزایش غلظت گرد و غبار در برخی از شهرهای این استان خبر داد و گفت غلظت گرد و غبار در آبادان به بیش از ۴۲ برابر،‌ در دشت آزادگان به بیش از ۳۰ برابر، شادگان بیش از ۱۴ برابر و در حمیدیه بیش از ۱۳ برابر حد مجاز رسیده است.

به گفته او، در این مدت غلظت گرد و غبار در شهرهای اهواز، اندیمشک، ایذه، بندر «امام»، شوش و شوشتر نیز «بیش از حد مجاز» گزارش شده است.

در استان ایلام نیز آلودگی هوا به تعطیلی باشگاه‌های ورزشی در روز سه‌شنبه منجر شد.

همچنین در استان‌های اصفهان و زنجان نیز شدت گرفتن آلودگی هوا گزارش شده است.

تشدید طوفان‌های گرد و غبار در هفته‌های اخیر در بسیاری از شهرهای ایران باعث افزایش سه‌برابری مراجعه عمومی به مراکز درمانی شده ‌است.

یک بررسی کلی نشان داده است که انواع آلودگی سالانه جان ۹ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد. این پژ‌وهش می‌گوید هوای سمی و آب و خاک آلوده تهدیدی برای سلامت انسان و سیاره‌ها است و پایداری جوامع مدرن را به خطر می‌اندازد.

XS
SM
MD
LG