لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

طرح برگزاری تظاهرات در روز دوشنبه، علی رغم هشدارها


طرح برگزاری تظاهرات در روز دوشنبه، علی رغم هشدارها
طرح برگزاری تظاهرات در روز دوشنبه، علی رغم هشدارها

چهره های شاخص اپوزیسیون ایران برای برگزاری راهپیمایی روز دوشنبه در تهران در حمایت از جنبش ضد دولتی در مصر و تونس، طرح هایی را اعلام کردند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران از صدور مجوز برای راهپیمایی روز ۲۵ بهمن در تهران خودداری کرده است. مقامات دولتی تهران این راهپیمایی را «شورش فتنه گران» خوانده اند.

مهدی کروبی یکی از چهره های شاخص مخالفان دولت در ایران، تحت حصر خانگی به سر می برد. فرزند آقای کروبی اقدام نیروهای دولتی و سپاه در محاصره منزل پدرش را در رابطه با درخواست وی برای برگزاری راهپیمایی ۲۵ توصیف کرده است. اما روز یکشنبه وبسایت های آقایان کروبی و میرحسین موسوی، دو چهره شاخص مخالفان دولت در ایران، درخواست مجدد برگزاری راهپیمایی را منتشر کرده اند.

بیانیه مهدی کروبی که در وبسایت کلمه منتشر شده است خودداری دولت از صدور مجوز راهپیمایی حمایت از مردم مصر و تونس در ایران را نشانه «ضعف و ترس» از آرام ترین تظاهرات سیاسی و مدنی توصیف کرده است.

رهبران دولت در تهران، از ناآرامی های مردمی مصر و تونس حمایت کرده اند. آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مردم معترض این کشورها را «بیداری اسلامی» در منطقه خوانده بود.

رهبران اپوزیسیون در ایران می گویند تظاهرات ضد دولتی مصر و تونس، شبیه به حرکات مردم ایران در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در ایران بود. آقایان موسوی و کروبی، با رد نتایج اعلام شده آن انتخابات گفتند در آن تقلب شده است و سپس آغاز به سازماندهی تظاهرات مردمی کردند که در نهایت توسط سپاه پاسداران و نیروهای بسیج، سرکوب شد.

روز شنبه، تام دانیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا دولت ایران را به صدور مجوز برگزاری تظاهرات آرام مردم در تهران ترغیب کرده است.

XS
SM
MD
LG