لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

کانون صنفی معلمان «کلیت حاکمیت» ایران را مسئول «قتل فجیع» مونا حیدری دانست


عکسی از مونا (غزل) حیدری در کنار پدرش در ترکیه قبل از برگشت به ایران.
عکسی از مونا (غزل) حیدری در کنار پدرش در ترکیه قبل از برگشت به ایران.

کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای «قتل فجیع» مونا حیدری را محکوم کرد و آن را یک «بدویت محض» خواند که «بدون بسترسازی قوانین زن‌ستیزانه کنونی» امکان‌پذیر نیست.

در بیانیه کانون صنفی معلمان که روز پنج‌شنبه ۲۱ بهمن در کانال تلگرامی این کانون انتشار یافت، تأکید شده است: «مسئولیت تداوم چنین قوانین عقب مانده‌ای مستقیما بر عهده کلیت حاکمیت کنونی در ایران است.»

کانون صنفی معلمان همچنین با اشاره به «شرایط اقتصادی اسفناک حاکم بر زندگی مردم ایران» و اخبار مکرر «خودکشی معلمان، کارگران و بازنشستگان» قتل مونا (غزل) حیدری به دست همسرش را «شوکی دیگر» برای جامعه توصیف کرده است.

این بیانیه همچنین با بیان آمار غیررسمی «دست‌کم ۶۰ قتل ناموسی» در دو سال گذشته در استان خوزستان اعلام کرده است که قاتلان مجازات نشده‌اند.

روز یک‌شنبه، تصاویری انتشار یافت که نشان می‌داد سجاد حیدری، همسر مونا (غزل) حیدری، پس از قتل او، سر جدا شده از تنش را در دست گرفت و در حالی که می‌خندید، در خیابان‌ها و محله‌های اهواز گرداند.

پیش‌تر، لیلی پورزند فعال حقوق زنان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تأکید کرده بود که تجربه ۴۰ ساله گذشته نشان داده زن‌ستیزی، خشونت‌پروری، و خشونت‌ورزی جزو ذات و مایه حیات جمهوری اسلامی است و قوانین زن‌ستیز در ایران از قتل‌های ناموسی حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG