لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۷

قتل در پناه قانون به بهانه دفاع از «ناموس»؛ یک نماینده مجلس: اتفاق جدیدی نیست


خشونت علیه زنان
خشونت علیه زنان

در پی وقوع یک قتل خانوادگی دیگر در ایران به بهانه دفاع از «ناموس»، وقوع این نوع جرایم در ایران به دلیل پشتوانه قانونی و راه فرار از مجازات سنگین، بار دیگر مورد توجه رسانه‌‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

روز یک‌شنبه، تصاویری در خبرگزاری رکنا منتشر شد که نشان می‌داد یک مرد در اهواز، مرکز استان خوزستان، همسرش را کشته، سر او را از تنش جدا کرده، و در خیابان به نمایش در آورده است. انتشار این تصاویر موجب توقیف خبرگزاری رکنا شد. این خبرگزاری به طور تخصصی به اخبار حوادث در ایران می‌پرداخت.

سجاد حیدری، همسر این کودک‌همسر که مونا (غزل) حیدری نام داشت، پس از قتل او، سر جدا شده از تنش را در دست گرفت و در خیابان‌ها و محله‌های اهواز گرداند. به گزارش خبرگزاری فارس، مادر سجاد گفته است پسرش خواسته به کسانی که به او «انگ بی‌غیرت زده بودند» بگوید «من آدم بی‌غیرتی نیستم.»

لیلی پورزند، فعال حقوق زنان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تأکید می‌کند که تجربه ۴۰ ساله گذشته نشان داده که زن‌ستیزی، خشونت‌پروری، و خشونت‌ورزی جزو ذات و مایه حیات جمهوری اسلامی است و قوانین زن‌ستیز در ایران از قتل‌های ناموسی حمایت می‌کند.

  • نماینده مجلس: این اتفاقات برخی اوقات در جامعه می‌افتد

در همین حال یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته است که قتل مونا حیدری به دست شوهرش، «اتفاق جدیدی نیست» و «این اتفاقات برخی اوقات در جامعه می‌افتد.»

به گزارش وب‌سایت دیده‌بان ایران در روز دوشنبه ۱۸ بهمن، حسین حاتمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد: «ما نه در بحث خشونت علیه زنان و نه قتل‌های ناموسی خلأ قانونی نداریم.»

حسین حاتمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این که قتل مونا حیدری «تشریفات قانونی خاص خودش را دارد» می‌گوید در ایران «در مواجهه با خشونت با خلأهای قانونی روبه‌رو نیستیم» و قتل این کودک‌همسر ۱۷ ساله، «به لایحه حمایت از زنان در مقابل خشونت ربطی ندارد.»

انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی، نیز با بیان این که «بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری مرتبط به زنان ریشه در کاستی‌های فرهنگی دارد»، می‌گوید: «اما نمی‌توان از نقش قوانین بازدارنده در کاهش این آسیب‌ها غفلت کرد.»

معاون امور زنان و خانواده در خصوص این قتل در توییتی نوشت، لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان» در مجلس«با فوریت» در دستور کار است.

پس از قتل رومینا اشرفی، دختر ۱۴ ساله‌ای که به بهانه «ناموسی» به دست پدرش کشته شد، لایحه‌ای با عنوان «حمایت از زنان در مقابل خشونت» که مدت‌ها مسکوت بود، دوباره در دستور کار تدوین قرار گرفت؛ اما تا وقوع این قتل جدید در اهواز، خبری از پیشرفت آن نبود.

قتل‌هایی با دلایل «ناموسی» در قوانین جمهوری اسلامی ایران از تخفیف مجازات برخوردارند و بنا بر گزارش وب‌سایت دیده‌بان، در حال حاضر به لحاظ کثرت «شبیه صف‌های طولانی برای خرید مرغ و گوشت شده» که برای رسانه‌ها نیز «یک مسئله عادی» است.

از روز یک‌شنبه و در پی قتل مونا حیدری، کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی درباره مشاهدات و تجربیات خود از قتل‌های به بهانه دفاع از ناموس در ایران نوشتند.

داریوش زند، فعال مدنی، در رشته توییتی درباره مشاهدات خود از قتل یک دختر نوجوان در ماهشهر به دست برادرش در سال‌های گذشته نوشت. به گفته او جسد دختر چند روز در انباری رها شده بود و خانواده با افتخار می‌گفتند «دختر بی‌ناموسی می‌کرد، برادرش سرش را برید!»

بنا بر اظهارات آقای زند، مادر دختر «با افتخار» در میان همسایه‌ها این اظهارات را بیان می‌کرد و برادری که خواهرش را کشته بود، «خیلی زود با رضایت خانواده» آزاد شد و «با افتخار در خیابان راه می‌رفت» و «اهالی هم همیشه مثل یک مرد باغیرت قهرمان» از او یاد می‌کردند.

خبرگزاری فارس در شرح ماجرای قتل مونا (غزل) حیدری به دست همسرش که پسرعموی او بوده، به نقل از مادرشوهر او نوشت که «حدود چهار ماه» پیش او از خانه خارج شد و «بعد از یک هفته به دوستان خودش اطلاع داد که در ترکیه است.»

او با تکذیب اجبار در ازدواج پسرش با مونا (غزل) حیدری گفت «اتفاقا غزل و شوهرش خیلی همدیگر را دوست داشتند»، اما در عین حال مدعی شد که این کودک‌همسر ۱۷ ساله در ترکیه با یک مرد سوریه‌ای «عقد» کرده و «زندگی جدیدی را شروع می‌کنند.»

بنا بر قانون مجازات اسلامی در جمهوری اسلامی ایران مجازات «قتل نفس»، «قصاص» است،‌ اما مطابق ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می‌تواند در همان حال آنان را به قتل برساند و در صورتی که زن مکره باشد، فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند.»

لیلی پورزند، کارشناس حقوق زنان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا با تأکید بر این که شاخص‌های فرهنگی مردسالارنه ریشه تاریخی دارد و در جوامع مختلف به صورت متفاوت بروز پیدا می‌کند، در مورد حمایت قوانین جمهوری اسلامی ایران از «قتل‌های ناموسی» گفت: در هیچ کدام از قتل‌های ناموسی که در ایران اتفاق افتاده، مجرم مجازات نشده است.

او تأکید کرد: وقتی یک مورد از قتل‌های به بهانه دفاع از «ناموس» رسانه‌ای می‌شود، نشانه این است که ده‌ها و صدها مورد دیگر هم در پشت اینها وجود دارد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG