لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

گروهی از کنشگران مدنی ایران خواهان بررسی قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان شدند


در پی جان‌باختن یک دختر ۲۲ ساله که گفته می‌شود قربانی قتل ناموسی شده است، شماری از فعالان مدنی در سنندج با تجمع مقابل دادگاه آن شهر به افزایش خشونت علیه زنان اعتراض کردند.

به گزارش وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» این فعالان مدنی روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه، با در دست گرفتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «نه به زن کشی»، «همه ما فائزه هستیم» و «دیگر هیچ جا برای زنان امن نیست»، نسبت به افزایش شمار کشته شدن زنان در ایران و به نتیجه نرسیدن پرونده آنها توسط دستگاه قضایی اعتراض کردند.

حاضران در این تجمع با اشاره به مرگ فائزه ملکی‌نیا، همچنین خواهان رسیدگی و شفاف‌سازی مقام‌های قضایی و انتظامی نسبت به پرونده قتل زنان در سال‌های گذشته شدند.

وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» در ادامه افزود، یکی از معترضان در رابطه با مرگ این دختر ۲۲ ساله و کوتاهی پلیس و سیستم قضایی در پیگیری پرونده او، خواستار تغییر قوانین حاکم علیه زنان در ایران شد و از دادستان سنندج نیز خواست «شفافانه و دلسوزانه» اقدامات لازم در پرونده فائزه ملکی‌نیا را اتخاذ کند.

طی روزهای گذشته دکتر ایمان نوابی خبر سوزانده شدن این دختر جوان توسط پدرش را در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت، این پدر پس از آن که مطلع می‌شود دخترش دوست پسر دارد،‌ او را با بنزین به آتش کشیده است.

محمد جباری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان، اما گفته است که هنوز مشخص نیست پدر این دختر ۲۲ ساله او را سوزانده یا دلیل مرگ خودسوزی بوده است.

دادستان عمومی کردستان در ادامه با «تخلف» دانستن انتشار خبر مرگ این دختر جوان توسط این پزشک جراح گفت: «این فرد نباید زمانی که هنوز چیزی مشخص نشده آن را در فضای مجازی قرار می‌داد. این موضوع را به مسئولان نظام پزشکی ابلاغ کردیم تا آن را در دستور کار کمیته انضباطی قرار دهند و برخوردهای لازم صورت گیرد.»

دکتر نوابی درباره انتشار این خبر گفته است، مسئولیت کاری را که انجام داده می‌پذیرد و اقدامش «حمایت از صدای مظلومی بوده که فریادرسی نداشت.» وی همچنین گفت که برخی از پست‌های حساب کاربری او به دلایل نامعلوم از دسترس خارج شده است.

این اولین بار نیست که گزارش‌هایی در رابطه با خشونت علیه زنان در ایران منتشر می‌شود. سال گذشته نیز گزارش‌های متعددی از خشونت علیه زنان و قتل‌های ناموسی از جمله بریدن سر رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله تالشی از سوی پدرش، قتل ریحانه عامری، دختر بیست و دو ساله کرمانی، به دست پدرش با میله آهنی و کشتن فاطمه فرحی در آبادان توسط همسرش، که پسرعموی او نیز بود در ایران خبرساز شد.

تیر ماه امسال نیز در کرمانشاه دختری ۱۶ ساله به دلیل دیر آمدن به خانه توسط پدرش به طرز وحشتاناکی با ضربات چاقو کشته شد.

کنشگران مدنی و حقوق بشری سال‌ها است که خواستار تصویب هرچه سریعتر لایحه منع خشونت علیه زنان توسط جمهوری اسلامی شده‌اند.

در قوانین ایران بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، پدری که فرزندش را بکشد قصاص نمی‌شود و در صورت محکومیت در دادگاه، به پرداخت دیه و حبس تا ده سال محکوم می‌شود.

XS
SM
MD
LG