لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

حقوق شهروندی | ۱۲۰۰ فقره «زن‌کُشی» با انگیزه‌های ناموسی طی ۲۰ سال گذشته در ایران


اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق‌بشری و رسانه‌های داخلی ایران حاکی از بازداشت یک فعال حقوق زنان در سنندج،‌ صدور حکم شلاق به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی، به رگبار بسته شدن یک شهروند کرد در حین تعقیب و گریز، افزایش آمار خودکشی با قرص برنج، و آمار ۱۲۰۰ «قتل ناموسی» در ۲۰ سال گذشته در ایران است.

  • ۱۲۰۰ «قتل ناموسی» در ۲۰ سال گذشته

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از پروین ذبیحی، فعال حقوق زنان، از آمار ۱۲۰۰ مورد زن‌کشی با انگیزه‌های ناموسی در کل ایران طی ۲۰ سال گذشته خبر داد. خان ذبیحی با بیان این که آمار رسمی قتل‌های ناموسی در ایران اعلام نمی‌شود، افزود، این آمار طبق رصد او و دیگر فعالان همراه او به دست آمده است.

بهار زنگی‌بند، عضو کمپین ژیوانو که توسط گروهی از فعالان حوزه زنان در سنندج راه‌اندازی شده، نیز در گفت‌وگو با روزنامه شرق از «۱۵ مورد زن‌کشی» در سال ۱۳۹۹، در استان کردستان خبر داد و گفت، طبق آماری که به دست او و دیگر اعضای این کمپین رسیده این زن‌کشی‌ها با «انگیزه‌های ناموسی و خشونت خانگی» صورت گرفته است.

عبدالرحیم تاج‌الدین، مشاور معاونت رفاه اجتماعی، بازرس عملکرد و مدیرکل سابق دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از نبود مطالعه میدانی عمیق در رابطه با قتل‌های ناموسی در ایران خبر داد و گفت، استان‌های کردستان، کرمانشاه، خوزستان، ایلام، آذربایجان شرقی، اردبیل، سیستان‌وبلوچستان، و فارس بیشترین تعداد قتل‌های به بهانه ناموس را دارند.

  • بازداشت یک فعال حقوق زنان در سنندج

برخی رسانه‌های حقوق‌بشری از بازداشت مریم صادقی، فعال حقوق زنان و از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری توسط نیروهای امنیتی سنندج خبر دادند و نوشتند این فعال کارگری پس از تفتیش منزل و ضبط برخی وسایل شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز یکشنبه ۲ آبان‌ماه با اعلام این خبر افزود، این بازداشت روز شنبه یکم آبان‌ماه بدون ارائه حکم قضایی صورت گرفته است و با وجود پیگیری‌های انجام شده توسط خانواده این فعال حقوق زنان، از اتهامات و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

  • صدور حکم شلاق به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی

خبرگزاری «هرانا» از صدور حکم ۴۰ ضربه شلاق برای یک شهروند توسط دادگاه کیفری خبر داد و نوشت بر اساس دادنامه‌ای که هفته‌های اخیر صادر و توسط یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران منتشر شده، این شهروند که هویت او احراز نشده است به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی به شلاق و زندان محکوم شده است.

در حالی حکم شلاق در دادگاه‌های جمهوری اسلامی صادر و یا به مرحله اجرا گذاشته می‌شود که به گزارش هرانا، کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

  • به رگبار بسته شدن یک شهروند کرد در حین تعقیب و گریز

شبکه حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از مرگ یک شهروند کُرد به نام محسن ابراهیمی خبر داد و نوشت، ماموران نیروی انتظامی تهران در حین تعقیب و گریز برای بازداشت این شهروند او را به رگبار بستند.

به گزارش هه‌نگاو، این حادثه روز پنجشنبه ۲۹ مهر به وقوع پیوسته و تا زمان تنظیم این خبر هیچ اطلاعاتی از دلایل و یا انگیزه بازداشت آقای ابراهیمی توسط نیروهای انتظامی به دست نیامده است.

  • افزایش آمار خودکشی با قرص برنج در ایران

سازمان پزشکی قانونی ایران از افزایش آمار خودکشی با قرص برنج خبر داد و نوشت در پنج ماه نخست سال جاری ۴۲۸ نفر بر اثر مسومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری «رکنا» به نقل از این سازمان افزود، تلفات مسمومیت که شامل مسمومیت با گاز منواکسیدکربن، مسمومیت دارویی و یا مسمومیت با سم (قرص برنج، سیانور، سرب، و غیره) است، در ۵ ماه نخست سال جاری منجر به مرگ ۹۷۲ نفر در ایران شده که این آمار نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۴.۶ درصدی داشته است.

  • شرایط بحرانی ۱۳ پناهجوی ایرانی در جنگل‌های بلاروس

گزار‌ش‌هایی از گرفتار شدن ۱۳ ایرانی در جنگل‌های بلاروس برای مدت ۶ روز منتشر شده و آمده است که این افراد قصد داشتند از این مسیر به آلمان برسند. داریوش معمار، روزنامه‌نگار، به نقل از یکی از این پناهجویان در توئیتر نوشت که آنها هر روز از نیروهای مرزی کتک می‌خورند و آب و خوراک ندارند.

آیدا قجر، دیگر روزنامه نگار ایران نیز با اشاره به این که در حال حاضر راه ارتباطی با این ۱۳ ایرانی، شامل ۱۰ مرد و ۳ زن، قطع شده، در توئیتر خود نوشت، پلیس شب گذشته پس از پیدا کردن این افراد آنها را در مرز دیگری رها کرده است.

او با اشاره به این که در حال حاضر از محل این افراد اطلاعی در دست نیست می‌گوید، وزارت امور خارجه ایران می‌تواند برای نجات جان آن‌ها اقدام کند.

  • محکومیت رویا جلالی به ۲ سال حبس

«هه‌نگاو» از محکومیت رویا جلالی،‌ فعال سیاسی، به ۲ سال زندان خبر داد و نوشت این حکم طی روزهای اخیر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «عضویت در حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک)» صادر شده است.

به نوشته «هه‌نگاو»، خانم جلالی در ۱۴ بهمن سال گذشته با هجوم نیروهای اداره اطلاعات در منزلش بازداشت و پس از یک ماه با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل بازپرسی آزاد شده بود. او در زمان بازداشت از داشتن وکیل محروم بوده است.

  • محکومیت یک فعال آذربایجانی به اتهام تحریک به خشونت در فضای مجازی

خبرگزاری «هرانا» از محکومیت نادر صادقیان، فعال آذربایجانی (ترک)، به ۴ ماه زندان خبر داد و نوشت این حکم توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت‌آمیز از طریق سامانه‌های مخابراتی در فضای مجازی» صادر شده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا»، با اعلام این خبر نوشت، جلسه رسیدگی به پرونده آقای صادقیان که در تاریخ ۳ مرداد توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و ۲۳ مهر ماه با تودیع قرار وثیقه از زندان تبریز آزاد شده بود،‌ روز ۲۸ مهرماه برگزار شد. بر اساس حکم صادره، اجرای ۱۰۰ روز از این حکم برای مدت ۴ سال به حالت تعلیق درآمده است.

XS
SM
MD
LG