لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

تجمع پرشمار معلمان در همدان در اعتراض به «سرهم‌بندی» لایحه رتبه‌بندی در مجلس


اعتراض معلمان در همدان ۲۵ آذر ۱۴۰۰
اعتراض معلمان در همدان ۲۵ آذر ۱۴۰۰

تنها یک روز پس از تصویب لایحه رتبه‌بندی در مجلس شورای اسلامی، معلمان روز پنج‌شنبه ۲۵ آذر در همدان در اعتراض به این مصوبه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس تصاویر منتشر شده از این تجمع، «اجرای رتبه‌بندی، بدون سرهم‌بندی»، «معلم زندانی، آزاد باید گردد»، و «کلاس پرجمعیت،‌ کجا داره کیفیت» از جمله شعارهای این معترضان بود.

اعتراض معلمان در همدان
اعتراض معلمان در همدان

آنها همچنین شعار «معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض» سر دادند.

بنا بر اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان در جمع معترضان حاضر شده است.

فرهنگیان معترض می‌گویند مصوبه مجلس با این بودجه مورد تأیید آنها نیست.

اعتراض معلمان همدان
اعتراض معلمان همدان

اعتراض به آن چه روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی به عنوان لایحه رتبه‌بندی به تصویب رسید، روز گذشته بلافاصله از سوی فعالان صنفی معلمان مطرح شد.

برخی از آنها، از جمله محمد حبیبی، آن را یک «سرهم‌بندی» دانستند که «مورد تایید معلمان و تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیست» و گفتند که «تجمعات سراسری معلمان ادامه خواهد داشت.»

لایحه رتبه‌بندی معلمان روز سه‌شنبه ۲۴ آذر پس از ۱۰ سال فراز و نشیب و در پی اعتراضات و اعتصابات سراسری معلمان ایران، به تصویب رسید و بر اساس آن میزان افزایش حقوق و مزایای معلمان مشخص شد، اما برخی فعالان صنفی معلمان از جمله محمد حبیبی آن را «زمینه‌سازی برای برخورد با تجمع سه‌شنبه» می‌دانند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در کانال تلگرامی خود برخی واکنش‌های معلمان به این مصوبه را بازتاب داد. این شورا از جمله به نقل از یک معلم بازنشسته به نام علی رحمتی نوشت: «آهای نو معلم عزیز! آیا شما به حقوق ۳.۵ میلیونی که با این مصوبه نهایت به ۵ میلیون می‌رسد راضی هستید؟ آهای معلم باسابقه! آیا شما که با ۲۵ سال سابقه در نهایت ۸ میلیون حقوق می‌گیرید به حقوق ۱۰ میلیون تومان راضی هستید؟ آهای پیشکسوت بازنشسته! آیا می‌خواهید نسبت به ظلم ۱۴ ساله در مورد عدم اجرای همسان‌سازی سکوت کنید؟ بیایید متحد شویم!»

تشکل‌های عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز سه‌شنبه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تا جلسه آینده مجلس یعنی روز یکشنبه، ۲۸ آذر، به نمایندگان مجلس فرصت دهند که رتبه‌بندی کامل و همسان‌سازی واقعی را مصوب نمایند و معلمان زندانی از جمله آقای رسول بداقی را آزاد نمایند در غیر این صورت به تجمع اعتراضی خود در روز سه‌شنبه، ۳۰ آذر ۱۴۰۰ ادامه خواهند داد.»

XS
SM
MD
LG