لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

حقوق شهروندی | کانون نویسندگان ایران حمله به معلمان معترض را محکوم کرد


تصویری از لحظه یورش نیروهای امنیتی به معلمان در مقابل مجلس
تصویری از لحظه یورش نیروهای امنیتی به معلمان در مقابل مجلس

اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران و رسانه‌های حقوق بشری حاکی از محکوم کردن حمله نیروهای امنیتی به معلمان معترض توسط کانون نویسندگان ایران، تبدیل قرار بازداشت موقت مصطفی نیلی به قرار وثیقه، ممانعت از تماس کیوان صمیمی با خارج از زندان، پایان اعتصاب غذای محمد نجفی، و صدور حکم زندان برای یک فعال آذربایجانی است.

  • کانون نویسندگان ایران حمله به معلمان معترض را محکوم کرد

پس از حمله نیروهای امنیتی به تجمع روز دوشنبه ۲۲ آذر ماه فرهنگیان مقابل مجلس شورای اسلامی،‌ کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای حمله این نیروهای امنیتی را محکوم کرد و ضمن دفاع از حق اعتراض، آزادی بیان و مطالبات صنفی معلمان، خواستار آزادی معلم‌‌های زندانی و سایر زندانیان سیاسی، عقیدتی و کنشگران صنفی و مدنی شد.

کانون نویسندگان ایران در ادامه نوشته است پاسخ حاکمیت به اعتراض و حق‌طلبی‌های معلمان کشور که سال‌هاست خواستار اجرای «طرح رتبه‌بندی معلمان و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» هستند تاکنون چیزی جز سرکوب، اذیت و آزار، بازداشت و زندانی کردن ده‌ها معلم، به ویژه کسانی که در کانون‌های صنفی معلمان کشور حقوق و مطالبات همکاران خود را نمایندگی می‌کنند، نبوده است.

یورش نیروهای امنیتی به تجمع معلمان مقابل مجلس - دوشنبه، ۲۲ آذر ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

  • قرار بازداشت موقت مصطفی نیلی به قرار وثیقه تبدیل شد

خبرگزاری امتداد به نقل از وکیل مدافع مصطفی نیلی نوشت با دستور ریاست شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب، قرار بازداشت موقت این وکیل زندانی پس از ۴ ماه به قرار وثیقه تبدیل شده است.

محمود بهزادی‌راد،‌ وکیل مدافع مصطفی نیلی، پیشتر در رابطه با وضعیت پرونده این وکیل دادگستری که از تاریخ ۲۳ شهریورماه به همراه آرش کیخسروی و مهدی محمودیان در بازداشت به سر می‌برد به وبسایت «امتداد» گفته بود، مدیرکل اطلاعات قضایی در نظریه‌ای که در گردش‌ کار پرونده نوشته پیشنهاد کرده است که کیفرخواست مصطفی نیلی تهیه و به اشد مجازات محکوم شود.

  • ممانعت از تماس کیوان صمیمی با خارج از زندان

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند،‌ روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه با انتشار متنی در تلگرام، از ممنوعیت تماس خود با خارج از زندان خبر داد و نوشت: «باز هم کارت تلفن من را سوزانده‌اند تا نتوانم با اعضای خانواده و بیرون از زندان در ارتباط باشم.»

به گفته این زندانی سیاسی و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر سال ۹۸، این اولین بار نیست که مقامان زندان او را ممنوع تماس کرده‌اند و پیش از این نیز به دفعات کارت تلفن آقای صمیمی مسدود شده است.

  • محمد نجفی به اعتصاب غذای خود پایان داد

سازمان حقوق بشر ایران از پایان اعتصاب غذای محمد نجفی،‌ وکیل دادگستری زندانی در زندان مرکزی اراک خبر داد و نوشت او روز سه‌شنبه ۲۳ آذر ماه در پی اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این نهاد حقوق بشری که می‌گوید آقای نجفی اوایل مرداد ماه سال جاری، به دلیل ایست قلبی در زندان به بیمارستان امیرکبیر اراک منتقل شده بود، به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد، «محمد نجفی باید هرچه زودتر برای آنژیوگرافی قلب مجددا به بیمارستان منتقل شود.»

  • یک فعال آذربایجانی به زندان محکوم شد

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، موسوم به «هرانا» روزچهارشنبه ۲۴ آذر ماه، از محکومیت روزبه‌ پیری،‌ فعال آذربایجانی (ترک) به شش سال زندان خبر داد و اعلام کرد، قاضی فتح‌نژاد، ریاست شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز، این فعال آذربایجانی را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان و از بابت اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام به پنج سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش هرانا در صورت تایید این حکم و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، پنج سال از این حکم به عنوان اشد مجازات برای روزبه پیری که اوایل مهر ماه سال جاری با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی، از زندان تبریز آزاد شده بود، قابل اجرا است.

XS
SM
MD
LG