لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

ادامه اعتراضات سراسری معلمان ایران؛ نیروهای امنیتی به تجمع معترضان در مقابل مجلس حمله کردند


اعتراض معلمان در ایران ۲۲ آذر ۱۴۰۰
اعتراض معلمان در ایران ۲۲ آذر ۱۴۰۰

پس از دو روز اعتصاب سراسری، تجمع‌های گسترده هزاران معلم در مناطق مختلف ایران روز دوشنبه ۲۲ آذر نیز ادامه یافت.

گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از حمله نیروهای امنیتی به تجمع فرهنگیان در مقابل مجلس شورای اسلامی خبر می‌دهند.

یورش نیروهای امنیتی به تجمع معلمان مقابل مجلس - دوشنبه، ۲۲ آذر ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

این دور از اعتراضات معلمان به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران سه روز است که جریان دارد.

این اعتراضات که در دو روز نخست به شکل اعتصاب و بست‌نشینی برگزار شده بود، امروز با همراهی بازنشستگان به تجمع اعتراضی تبدیل شد.

معترضان نسبت به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای تحصیل رایگان، و آزادی معلمان زندانی اعتراض دارند.

بر اساس لایحه رتبه‌بندی معلمان که در کمیسیون آموزش مجلس به تصویب رسیده، پایه و حقوق معلمان باید به دست‌کم ٨٠ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برسد، ولی مقام‌های ایران می‌گویند بودجه کافی برای اجرای چنین طرحی وجود ندارد.

روزنامه شرق در حساب توییتر خود اعتراضات امروز را گزارش داد.

وب‌سایت جماران نیز تصاویری از اعتراضات را منتشر کرد که در آن شعار داده می‌شود: «معلم زندانی، آزاد باید گردد.»

تصاویری از اعتراضات معلمان در یاسوج:

یکی از معلمان معترض در مقابل مجلس شورای اسلامی کاغذی به دست گرفته که به سرکوب اعتراضات بی‌آبی اصفهان اشاره دارد و روی آن نوشته شده است: «دانش‌آموزم نابینا شد جواب آب، ساچمه نیست.»

یکی از معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود می‌گوید: «امروز ما جمع نشده‌ایم که فقط راجع به حقوق خودمان معلمان صحبت کنیم. ما برای حق و حقوق دانش‌آموزانمان و تمام خانواده‌ها در این جا تجمع کرده‌ایم که به حاکمان، از مجلسیان، از دولتیان، از رئیس‌جمهور و وزیرانش، و از خود آقای خامنه‌ای می‌خواهیم بداند در این کشور که قانون باید رأس تمام امور باشد، جناب آقای خامنه‌ای به شما دروغ می‌گویند، قانون اجرا نمی‌شود در این مملکت!»

سخنان او با کف زدن و گفتن «صحیح است! صحیح است!» توسط دیگر معلمان معترض مورد تأیید و حمایت قرار گرفت.

یکی از سخنران‌های اعتراضات در مقابل مجلس می‌گوید: «ما نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم، صنفی‌ایم. ما به هیچ وجه حق نداریم از مردم صحبت کنیم چون صنفی‌ایم.»

سخنان او که با تأیید معترضان همراه است، با این عبارات ادامه می‌یابد:

«درود بر معلمان و دانش‌آموزان اصفهان!

درود بر معلمان و دانش‌آموزان لب‌تشنه خوزستان!

درود بر معلمان سیستان، مخصوصا بلوچستان معلمان نجیب و دانش‌آموزان فقیر!»

سخنرانی محمود بهشتی، در تجمع اعتراضات معلمان در رشت و شعار معترضان: «نه تبعیض، نه سازش، رتبه بدون خواهش»

هم‌زمان با تداوم اعتصاب سراسری معلمان منابع خبری از بازداشت رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان به همراه ضرب‌وشتم و توقیف وسایل ارتباطی او و خانواده‌اش خبر دادند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، آمانج امینی، عضو انجمن صنفی معلمان سقز با احضار به اداره اطلاعات این شهر، چهار ساعت بازجویی شد و ضمن «ضرب و شتم شدید و آزار روحی» وی را تهدید به اخراج از کار و «تصادف» کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای با اعتراض به بازداشت معلمان اعلام کرد که «معلمان مطالبه‌جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد.» در همین حال در شبکه‌های مجازی تصاویری از دانش آموزان پلاکارد به دست که از مبارزات مدنی معلمان‌شان اعلام حمایت کرده‌اند، منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG