لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان: معلمان مرعوب برخوردهای حکومتی نخواهند شد


اعتراض معلمان در ایران ۲۰ آذر ۱۴۰۰
اعتراض معلمان در ایران ۲۰ آذر ۱۴۰۰

تحصن و اعتصاب سراسری معلمان در شهرهای مختلف ایران روز یکشنبه ٢١ آذر نیز ادامه داشت و آنها برای دومین روز متوالی از شرکت در کلاس‌های درس به صورت حضوری و مجازی خودداری کردند.

به دنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، دور تازه اعتراض معلمان به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای تحصیل رایگان، و آزادی معلمان زندانی از روز شنبه آغاز شد.

بنا بر اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، این تجمعات اعتراضی در صورت بی‌توجهی به مطالبات معلمان در روز دوشنبه هم مقابل ادارت آموزش و پرورش و مجلس برگزار خواهد شد.

بر اساس لایحه رتبه‌بندی معلمان که در کمیسیون آموزش مجلس به تصویب رسیده، پایه و حقوق معلمان باید به دست کم ٨٠ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برسد، ولی مقام‌های ایران می‌گویند بودجه کافی برای اجرای چنین طرحی وجود ندارد.

یک معلم معترض در شهر قم به مجلس ایران هشدار داد که اگر خواسته به حق آنها برآورده نشود این اعتراضات ادامه خواهد داشت.

همزمان با تداوم اعتصاب سراسری معلمان در روز شنبه، کانون صنفی معلمان از بازداشت رسول بداقی، بازرس کانون معلمان، خبر داده و نوشته مامواران با هجوم به خانه این فعال صنفی ضمن ضرب و شتم وی حتی اجازه پوشیدن لباس مناسب را از وی سلب و همه وسایل ارتباطی وی، حتی گوشی همراه همسرش را هم توسط ماموران ضبط کردند.

به گفته این کانون، هنوز خبری از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری آقای بداقی نیست.

اتحادیه آزاد کارگران نیز در خبری از بازداشت آمانج امینی، از اعضای انجمن صنفی معلمان سقز و زیویه، خبر داده و نوشته است که او صبح روز شنبه ٢٠ آذر به اداره اطلاعات این شهرستان احضار شد.

به گفاته این اتحادیه، ماموران در مدت چهار ساعت بازجویی ضمن «ضرب و شتم شدید و آزار روحی» وی را تهدید به اخراج از کار و «تصادف» کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای با اعتراض به بازداشت معلمان اعلام کرد که «معلمان مطالبه‌جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد.» در همین حال در شبکه‌های مجازی تصاویری از دانش آموزان پلاکارد به دست که از مبارزات مدنی معلمان‌شان اعلام حمایت کرده‌اند، منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG