لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

حمایت صدها سینماگر از رسول‌اف و آل‌احمد: سرکوب محکوم است، آزادشان کنید


مصطفی آل احمد (راست) و محمد رسول‌اف
مصطفی آل احمد (راست) و محمد رسول‌اف

دستکم ۳۳۴ سینماگر و کنشگر ایرانی در اعتراض به بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد، بیانیه‌ای صادر کرده‌اند و با محکوم کردن «یورش برنامه‌ریزی شده به محل زندگی‌» این دو سینماگر منتقد خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده‌اند.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمدغروب جمعه ۱۷ تیر در «یورشی برنامه‌ریزی دستگیر شدند. خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را به «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» در جریان ریزش متروپل آبادان متهم کرده است.

در این بیانیه که روز یک‌شنبه ۱۹ تیر از سوی مریم کیان‌ارثی، وکیل آقای رسول‌اف در توییتر منتشر شد، آمده است: «ضمن محکوم کردن سرکوب و فشار مستمر بر سینماگران مستقل و آزاداندیشان و عدم رعایت حقوق اولیه فردی و اجتماعی توسط نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همکارانمان هستیم.»

امضاکنندگان این بیانیه، «همراهی هنرمندان، سینماگران و کنشگران سراسر جهان را برای آزادی هنرمندان و منتقدان دربند» خواستار شده‌اند.

مریم کیان‌ارثی، وکیل مدافع محمد رسول‌اف روز شنبه نیز اعلام کرد که به وکالت از او به همراه همکار دیگرش مهناز جنگجو به دادسرای «شهید مقدس» رفته و مطلع شده‌اند که او «جهت اجرای محکومیت یک ساله» و «تفهیم اتهام جدید در خصوص بیانیه تفنگت را زمین بگذار» بازداشت شده و در سلول انفرادی به سر می‌برد.

در جریان اعتراضات مردمی خوزستان پس از واقعه فرو ریختن «متروپل»، گروهی از سینماگران ایرانی بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» صادر کردند و خواستار توقف سرکوب خشونت‌‌آمیز اعتراضات شدند.

XS
SM
MD
LG