لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

سازمان سینمایی ایران: نام سینماگران «ممنوع‌الکار» هفته آینده اعلام می‌شود


فرش قرمز فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن
فرش قرمز فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران، روز سه‌شنبه ۲۵ مردادماه خبر داد که قرار است نام سینماگرانی که «ممنوع‌الکار» می‌شوند، هفته آینده اعلام شود.

به گفته وی فهرست این سینماگران هم‌اکنون در سازمان سینمایی در دست بررسی است. سازمان سینمایی ایران زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار می‌کند.

محمد خزاعی با بیان این که تعداد این افراد پنج یا شش نفر است، افزود این فهرست شامل سینماگرانی می‌شود که «در ماجرای بیانیه ۱۷۰ نفر در حوادث خوزستان و نیز حاشیه‌های جشنواره کن دچار مشکل شدند.»

وی به نقل از محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعلام کرد که «این ممنوعیت کاری عطف به ماسبق نمی‌شود، یعنی فیلم‌هایی که در گذشته بازی کرده‌اند، دچار مشکل نخواهد شد.»

در چهار دهه گذشته بسیاری از هنرمندانی که از حقوق بشر دفاع کرده‌اند یا منتقد سیاست‌های جمهوری اسلامی بوده‌اند، با احضار، تهدید، زندان و محرومیت از کار مواجه شده‌اند.

در جدیدترین مورد ماموران امنیتی تیرماه امسال جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، و مصطفی آل‌احمد، سه فیلمساز سرشناس را بازداشت کردند.

مصطفی آل‌احمد ۱۹ مرداد با قرار وثیقه از زندان آزاد شد، اما دو همکار وی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

بازداشت این سه سینماگر به امضای بیانیه موسوم به «تفنگت را زمین بگذار» در پی سرکوب معترضان به فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان مربوط می‌شود.

در پی سرکوب اعتراض‌ها نسبت به فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان، بیش از ۱۷۰ تن از سینماگر در بیانیه‌ای از نیروهای نظامی و انتظامی خواستند به خشونت و سرکوب مردم پایان دهند.

اعمال سانسور و فشارهای امنیتی از سوی حکومت ایران بر دگراندیشان، نویسندگان و اهالی سینما و تئاتر همواره مورد انتقادهای داخلی و بین‌المللی است.

جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر در رده‌بندی‌های جهانی مربوط به آزادی بیان همواره در قعر جدول بوده است.

XS
SM
MD
LG