لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۷

طالبان: رهبر سابق طالبان قبل از مرگ به ایران و امارات سفر می‌کرد


ساکنان محلی پاکستان در اطراف خودروی ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان که هدف حمله پهپادی آمریکا قرار گرفت و کشته شد.

گروه طالبان می‌گوید رهبر پیشین این گروه اسلامگرا که به تازگی در اثر حمله پهپادی آمریکا کشته شد، بطور مرتب از محل اقامت خود در پاکستان به برخی کشورهای منطقه، از جمله ایران و امارات متحده عربی، سفر می‌کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از ذبیح‌‌اﻟله مجاهد سخنگوی طالبان نوشت، ملا اختر محمد منصور برای سفر به امارات و دیدار با تجار افغان و دیگران، با هدف جمع‌آوری کمک‌های مالی، از گذرنامه پاکستانی خود استفاده کرده بود.

سخنگوی گروه اسلامگرای طالبان همچنین ادعا کرد که رهبر پیشین این گروه افراطی "سفرهای غیررسمی" نیز به کشور همسایه، ایران، داشته است.

پس از کشته شدن ملا منصور در خاک پاکستان، رسانه‌های آن کشور به نقل از مقامات دولت گفتند در محل عملیات هوایی آمریکا و قتل ملا منصور، گذرنامه فردی به نام "ولی محمد" یافت شده که حاوی ویزای ایران و عربستان است.

بر اساس این گزارش‌ها، وزارت خارجه پاکستان گفته است دارنده گذرنامه یافت شده، که عکس آن شبیه به ملا اختر محمد منصور است، ساعاتی پیش از حمله در روز شنبه از مرز تفتان از ایران وارد خاک پاکستان شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در واکنش به این ادعا، بدون نام بردن از ملا منصور گفت، "مراجع ذیربط جمهوری اسلامی رد می‌کنند که چنین فردی در چنین تاریخی از مرز ایران وارد پاکستان شده باشد".

ملا اختر محمد منصور از سال ۲۰۰۱ میلادی در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار گرفته بود و امکان سفر هوایی نداشت.

به نوشته بلومبرگ، سفر رهبر طالبان به امارات متحده عربی، که از متحدان واشنگتن به حساب می‌آید، در صورت تایید می‌تواند به مباحث اخیر در آمریکا درباره نادیده گرفتن منافع ایالات متحده توسط شرکایش در منطقه خاور میانه دامن بزند.

سنای آمریکا سه‌شنبه گذشته طرحی را تصویب کرد که در صورت تبدیل شدن به قانون، به خانواده قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ علیه آمریکا اجازه می‌دهد از عربستان سعودی شکایت کنند. بیشتر مظنونان آن حملات از شهروندان سعودی بودند.

در پی کشته شدن ملا منصور هم وزارت خارجه آمریکا به پاکستان هشدار داد که واکنش سوبسیدهای درنظر گرفته در قرارداد فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به آن کشور را لغو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG