لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

افغانستان: رهبر طالبان در حمله هوایی کشته شد؛ "ویزای ایران و عربستان در گذرنامه مقتول"


تصویر نشان داده شده از گذرنامه مسافر کشته شده در تاکسی مشابه عکس رهبر طالبان افغانستان بود.
تصویر نشان داده شده از گذرنامه مسافر کشته شده در تاکسی مشابه عکس رهبر طالبان افغانستان بود.

اداره اطلاعات افغانستان یا "ریاست عمومی امنیت ملی" تایید کرد که ملا اختر منصور، رهبر گروه طالبان افغانستان در حمله هوایی پهپادی آمریکا در پاکستان، نزدیک مرز افغانستان کشته شد.

بیانیه این سازمان که روز یکشنبه در حساب های توییتر و فیسبوک رسمی آن منتشر شد می گوید: "رهبر طالبان، ملا اختر منصور در حمله هوایی دیروز در ساعت ۳:۴۵ بعد از ظهر در دالبندین، بلوچستان کشته شد."

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در سفر به میانمار گفت که منصور به خاطر آنکه تهدید حتمی علیه پرسنل آمریکایی و غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغان بود، و همچنین به طور مستقیم مخالف مذاکرات صلح بود، هدف قرار گرفت.

پاکستان گفت بعد از وقوع حمله، توسط آمریکا از آن با خبر شد اما اسلام آباد به خاطر آنچه نقض "حاکمیت" خود دانسته، واشنگتن را محکوم کرد. قبلا نیز آمریکا اسامه بن لادن، رهبر القاعده را در پاکستان هدف قرار داد. اسلام آباد مرگ رهبر طالبان را فورا تایید نکرد.

اما همزمان پزشکان در کویته، مرکز بلوچستان پاکستان تایید کردند که اجساد دو نفر را که در مناطق دور افتاده مرزی که صحنه حمله هوایی آمریکا بوده، دریافت کرده اند.

دکتر رشید جمالی، از مقامات بیمارستان شهری کویته به صدای آمریکا گفت افراد محلی اجساد این دو نفر را از مناطق مرزی به کویته منتقل کردند.

جمالی گفت بر اساس اسناد هویت یکی از آنها محمد اعظم، راننده تاکسی و دیگری ولی محمد، یک مسافر است. شاهدان گفته اند که این تاکسی در حمله هوایی بعد از ظهر شنبه هدف قرار گرفت.

شبکه تلویزیونی "خبر ۹۲" پاکستان، تصاویر یک خودروی نابود شده و گذرنامه همراه مسافر کشته شده را نشان داد که دارای ویزای ایران و عربستان است. تصویر روی گذرنامه نیز مشابه تصویر منصور بود. برخی از منابع طالبان این موضوع در گفتگو با صدای آمریکا تایید کردند.

خودروی نابود شده در حمله هوایی آمریکا در بلوچستان پاکستان که گفته می شود رهبر طالبان در آن حضور داشت.
خودروی نابود شده در حمله هوایی آمریکا در بلوچستان پاکستان که گفته می شود رهبر طالبان در آن حضور داشت.

با این حال، سخنگویان طالبان که معمولا برای اظهار نظر برای رسانه ها آماده هستند، طی ۲۴ ساعت گذشته قابل دسترس نبوده اند.

دفتر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل روز یکشنبه بیانیه ای صادر کرد که گفته است دولت افغانستان مشغول بررسی جزئیات نهایی عملیات هوایی است و با مشخص شدن نتایج، آن را به اطلاع عموم می رساند.

XS
SM
MD
LG