لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

وزارت امور خارجه ایران: رهبر طالبان روادید ایران نداشت


وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه سوم خرداد ماه اعلام کرد که رهبر طالبان که به تازگی کشته شده، روادید ایران نداشته و از مرزهای ایران عبور نکرده است.

روز دوم خرداد ماه مقامات افغانستان تایید کردند که ملا اختر منصور، رهبر گروه طالبان افغانستان، در حمله پهپادی آمریکا در پاکستان و نزدیک مرز افغانستان کشته شده است.

یک رسانه پاکستانی ادعا کرده بود که در خودروی نابود شده منتسب به منصور، گذرنامه‌ای وجود داشته که روادید ایران و عربستان داشته است. برخی از منابع طالبان نیز این موضوع را در گفتگو با صدای آمریکا تایید کردند.

با این حال، حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک نشست خبری گفت "مراجع ذیربط ایرانی رد کردند که چنین فردی در چنین تاریخی از سمت مرزهای ایران وارد پاکستان شده است."

آقای جابری انصاری اطلاعات بیشتری در این مورد اعلام نکرد اما تاکید کرد که "ایران از هرگونه اقدامی در جهت ایجاد صلح و ثبات بیشتر در افغانستان استقبال می‌کند."

جان کری وزیر خارجه آمریکا ملا اختر منصور را تهدید حتمی علیه پرسنل آمریکایی و غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغان دانست و توضیح داد که رهبر طالبان به طور مستقیم مخالف مذاکرات صلح بود و به همین دلیل هدف حمله هوایی آمریکا قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG