لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

طالبان یک رهبر جدید معرفی کرد: مولوی هبت‌الله آخوندزاده


هبت‌الله آخوندزاده، رهبر جدید طالبان شده است.
هبت‌الله آخوندزاده، رهبر جدید طالبان شده است.

طالبان، یک روحانی دیگر را به عنوان رهبر جدید خود معرفی کرد. با معرفی مولوی هبت‌الله آخوندزاده، عملا این گروه، کشته شدن ملا اختر محمد منصور، رهبر پیشین گروه را تایید کرد.

طالبان در اطلاعیه‌ای که سخنگوی گروه به رسانه‌ها فرستاده تایید کرده است که ملا اختر محمد منصور در حمله پهپادی در بلوچستان پاکستان کشته شده است.

بر اساس این اطلاعیه، مولوی هبت‌الله آخوندزاده از سوی شورایی در "امارت اسلامی افعانستان"، عنوانی که طالبان برای خود برگزیده، به عنوان رهبر جدید گروه برگزیده شده است.

این اطلاعیه، مولوی یعقوب، پسر ملا محمد عمر و سراج الدین حقانی، پسر رهبر شبکه حقانی را به عنوان معاونان رهبر جدید طالبان معرفی کرده است.

برخی از گزارش ها حاکی از آن است که مولوی آخوندزاده سال گذشته به عنوان معاون ملا اختر محمد منصور معرفی شده بود. او در آن هنگام یکی از مدارس مذهبی را ایالت بلوچستان اداره می‌کرد.

به نوشته سی ان ان، به گفته یک کارشناس، انتخاب مولوی آخوندزاده به عنوان رهبر طالبان، اقدام هوشمندانه ای از سوی این گروه بوده است. به گفته او، آخوندزاده روابط نزدیکی با ملا عمر داشت و به همین خاطر ممکن است این رهبر طالبان که ۴۷ تا ۵۰ و چند سال سن او تخمین زده می شود، بتواند پیکارجویان جوان و بیشتری را جذب گروه کند.

روز دوم خرداد دولت افغانستان اعلام کرد که محمد منصور رهبر طالبان در حمله هوایی پهپاد آمریکایی به خودروی او، کشته شده است.

یک روز پس از آن نیز کاخ سفید و مقامات ایالات متحده کشته شدن او و همراهانش را تایید کردند.

هنگام اعلام خبر کشته شدن این افراد در حمله پهپادها از سوی دولت پاکستان، اعلام شد که در پاسپورت محمد منصور ویزای ایران ثبت شده و این فرد از ایران بازگشته بود.

وزارت خارجه ایران اما عبور محمد منصور از مرز ایران را تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG