لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

ممنوعیت ورود زنان به پارک ملی افغانستان؛ طالبان: گردش ضروری نیست، حجاب اجباری است


پارک مشهور بند امیر در افغانستان.
پارک مشهور بند امیر در افغانستان.

طالبان افغانستان ورود زنان بدون روبنده و حجاب سنتی به پارک ملی این کشور را ممنوع کرده است.

محمد خالد حنفی، وزیر امر به معروف و نهی از منکر طالبان، در سفر اخیر خود به ولایت مرکزی بامیان، که محل پارک مشهور بند امیر است، این ممنوعیت را اعلام کرد.

حنفی روز شنبه در سخنرانی تلویزیونی خود در منطقه شیعه نشین هزاره گفت که قانون حجاب با وجود اینکه دو سال است در افغانستان برقرار شده، نقض می‌شود.

حنفی پس از سفر به این پارک به روحانیون مذهبی و مقامات امنیتی گفت: «تا زمانی که مقررات جدیدی وضع نشده است، زنان باید از ورود به بند امیر منع شوند». او تاکید کرد: «گشت و گذار ضروری نیست، اما حجاب اجباری است.»

پارک بند امیر در ولایت فقیر بامیان افغانستان در میان گردشگران داخلی و خارجی محبوبیت دارد.

این تصمیم طالبان با واکنش فعالان حقوق بشر مواجه شده است.

ممنوعیت ورود زنان به این پارک بخشی از سرکوب مستمر و فزاینده حقوق زنان و دختران توسط طالبان است. هدر بار از دیده‌بان حقوق بشر به صدای آمریکا گفت که طالبان زنان و دختران را از چیزهای زیادی از جمله تحصیل، کار و آزادی رفت و آمد محروم کرده است.

معاون مدیر بخش حقوق زنان دیده‌بان حقوق بشر مستقر در ایالات متحده گفت که طالبان با این ممنوعیت و سایر ممنوعیت‌ها برای زنان در ورزش و ... می‌خواهد عمداً شادی و احساس انسان بودن را در زنان از بین ببرد.

طالبان که در اوت ۲۰۲۱ بار دیگر قدرت را در افغانستان در دست گرفت، تفسیر سختگیرانه خود از قوانین اسلامی یا شریعت را بر این کشور تحمیل کردند. آنها دختران را از رفتن به مدرسه بالاتر از کلاس ششم منع کرده‌اند.

تحت رژیم طالبان، اکثر زنان افغان از کار در خدمات ملکی و سازمان‌های غیردولتی ملی و بین المللی محروم هستند.

جامعه جهانی به دلیل محدودیت‌ها و رفتار با زنان، از به‌رسمیت شناختن طالبان به عنوان حاکمان قانونی افغانستان خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG