لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

دیده‌بان حقوق بشر: طالبان در افغانستان مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده است


زنان در افغانستان. آرشیو
زنان در افغانستان. آرشیو


سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد طالبان در‌ افغانستان مرتکب «جنایت علیه بشریت» و آزار و اذیت جنسیتی زنان و دختران شده است.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در سال ۲۰۲۱، گزارش‌های متعددی از تلاش این گروه برای محروم کردن زنان و دختران از حقوق اولیه انسانی و حذف آنها از عرصه عمومی منتشر شده است.

این گزارش تحت عنوان «افغانستان تحت طالبان: جنایت علیه بشریت آزار و اذیت جنسیتی» ممنوعیت‌های طالبان برای زنان افغانستان شامل محدودیت در آزادی حرکت، بیان، اجتماع، استخدام، پوشش، تحصیل را در برمی‌گیرد و شامل بازداشت‌های خودسرانه و نقض حق آزادی آنها نیز می‌شود.

این گزارش عنوان می‌کند که جنایات علیه بشریت را می‌توان در دادگاه کیفری بین‌المللی تحت پیگرد قرار داد، اما گزینه‌های‌ دیگر این است که آن‌ها را در «دادگاه‌های بین‌المللی موردی دارای صلاحیت، دادگاه‌های داخلی کشور محل وقوع جنایات، و یا دادگاه‌های کشورهای دیگر که صلاحیت قضایی جهانی در آنها اعمال می‌شود نیز تحت پیگرد قرار داد.»

الیزابت اونسون، از مدیران سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید انکار «ظالمانه و سیستماتیک» طالبان نسبت به زنان و دختران افغانستان توجه جهانیان را جلب کرده است و خواستار حمایت هماهنگ کشورها برای سپردن رهبران طالبان به دست عدالت شده است.

دیده‌بان حقوق بشر از طالبان خواسته است تا به تمامی اشکال سرکوب و تبعیض که منجر به انکار حقوق اولیه انسانی زنان و دختران در افغانستان می‌شود پایان دهد.

اوایل سال جاری میلادی نیز گزارشی از گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان منتشر شد که در آن طالبان را مسئول آنچه آن را «آپارتاید جنسیتی» تلقی کرده دانسته است که به وخامت وضعیت زنان و دختران دامن می‌زند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: «تبعیض شدید، اقدامات سازماندهی و نهادینه شده علیه زنان و دختران در قلب ایدئولوژی و حکومت طالبان است، که همچنین موجب این نگرانی می‌شود که ممکن است مسئول آپارتاید جنسیتی باشند.»

سازمان ملل متحد آپارتاید جنسیتی را به عنولن «تبعیض جنسی اقتصادی و اجتماعی علیه افراد به دلیل جنسی یا جنسیتی» تعریف می‌کند.

طالبان، سازمان ملل متحد و نهادهای غربی را به «پروپاگاندا» علیه خود متهم کرده و می‌گوید قوانین اسلامی را در افغانستان اجرا می‌کند و هر مخالفتی با آن، مخالفت با اسلام محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG