لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

درگیری مرزی پاکستان و افغانستان؛ گذرگاه تورخم بسته ماند


گذرگاه مرزی تورخم در استان ننگرهار در شرق افغانستان، در مرز این کشور با پاکستان (آرشیو)
گذرگاه مرزی تورخم در استان ننگرهار در شرق افغانستان، در مرز این کشور با پاکستان (آرشیو)

گذرگاه اصلی مرزی پاکستان با افغانستان روز پنجشنبه پس از درگیری‌های مرگبار بین نیروهای مرزی دو کشور برای دومین روز متوالی بسته ماند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، ساکنان منطقه و رانندگان کامیون می‌گویند که بسته شدن ناگهانی مرز، باعث توقف و سرگردانی صدها کامیون حامل کالاهای تجاری در دو طرف گذرگاه مرزی تورخم شده است. گذرگاه تورخم یکی از نقاط اصلی ترانزیت مسافر و کالا در مرز بین پاکستان و افغانستان است.

مقامات پاکستانی و طالبان در افغانستان تایید کردند که هر دو طرف برای کاهش تنش‌ها و «پیشگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده» گفتگو کرده‌اند، اما گذرگاه مرزی روز پنجشنبه بسته بود و این نشان می‌دهد که گفت وگوها نتیجه‌ای در بهبود و پیشرفت وضعیت نداشته است.

مقامات پاکستانی می‌گویند که درگیری‌های مسلحانه روز چهارشنبه زمانی آغاز شد که نگهبانان طالبان با نقض توافق‌های دوجانبه و نادیده گرفتن هشدارهای مکرر برای توقف کار، ساخت یک پاسگاه مرزی جدید را در نزدیکی تورخم آغاز کردند.

ساکنان ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، جایی که تورخم در آن واقع است، به صدای آمریکا گفتند که در این درگیری‌ها دو نگهبان طالبان کشته و ده‌ها غیرنظامی افغانستانی زخمی شدند.

مقامات هر دو کشور از اعلام تلفات احتمالی خودداری کرده‌اند.

گروه شبه‌نظامی و یاغی «طالبان پاکستان» که با نام «تحریکِ طالبان پاکستان» شناخته می‌شود، مسئولیت آغاز این حمله مرگبار را بر عهده گرفته است. این گروه یک زیر شاخه شناخته شده از گروه طالبان است که با هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان افغانستان، بیعت کرده است.

مقامات پاکستانی می‌گویند که فعالیت‌های فرامرزی طالبان پاکستان از دو سال پیش - زمانی که طالبان بر کشور همسایه و جنگ زده‌اش تسلط پیدا کردند - از ایمن‌گاه‌های داخل خاک افغانستان با «آزادی بیشتر» تشدید یافته است.

طالبان افغانستان بارها استفاده از «تحریک طالبان پاکستان» یا سایر گروه‌های شبه‌نظامی از خاک افغانستان برای فعالیت‌های تروریستی را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG